1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da RODÎ'nin çocukları fidan dikti
Diyarbakır'da RODÎ'nin çocukları fidan dikti

Diyarbakır'da RODÎ'nin çocukları fidan dikti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki RODÎ Çocuk ve Gençlik Merkezi öğrencileri, Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait Kent Ormanı'na fidan dikti.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten RODÎ Çocuk ve Gençlik Merkezi öğrencileri fidan dikti.

Çeşitli nedenlerle sokakta çalışmak zorunda kalan çocukların karşılaştıkları riskleri tespit edip, uzak durmalarını sağlamak ve onları sokakta çalışmaya zorlayan nedenleri ortadan kaldırmak amacıyla kurulan RODÎ Çocuk ve Gençlik Merkezi öğrencileri, Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait Kent Ormanı'na fidan dikti. Yapılan etkinliğe 56 çocuk katıldı.

Etkinlik hakkında bilgi veren RODÎ Çocuk ve Gençlik Merkezi çalışanı Sosyal Hizmet Uzmanı İdris Gürmez, büyük kentlerde yaşayan çocukların dar alanlara hapsedilerek, doğal yaşamdan koparıldığını belirterek, "Kentin kalabalığı, gürültüsü, kirliliği, devasa yapıları, düzensiz sosyal yaşamı çocuklar için deyim yerindeyse psiko-sosyal anlamda bir felç durumudur" dedi. RODÎ'nin temel anlayışlarından biri ise çocukları betonarme bir yaşantının dışında doğal bir yaşamın var olabileceğini göstermeye çalışmak olduğunu sözlerine ekleyen Gürmez, "Bu doğrultuda esas alınması gerekenin bu yaşam olduğunu kavramaları için çocuklarla birlikte ilk pratik adım olarak fidan diktik" dedi.

EKOLOJİK BİLİNÇ

Gürmez, ciddi tahribata uğrayan doğaya karşı çocuklara ekolojik bilinç oluşturmak için fidan dikme etkinliğinin önemli bir faaliyet olduğunu belirtti. Gürmez, yapılacak olan bu tür organizasyonlarla da Bölge'de yaşanan doğa tahribatının önüne geçebileceklerini söyledi.

RODÎ Gençlik ve Çocuk Merkezi'nin Diyarbakır'da çalışan çocukları tespit ederek çalışmalarına başladığını belirten Gürmez, "İlk ciddi pratik çalışmaya da fidan dikerek başladık. Bu etkinlikle, çocuklarda kıvılcım düzeyinde de olsa ekolojik bilinç oluşturmayı amaçladık" diyen Gürmez, yaptıkları fidan dikme etkinliğiyle, her çocukta doğaya karşı aidiyet duygusu yaratmayı hedeflediklerini dile getirerek konuşmasını tamamladı

HABERE YORUM KAT