1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Recep Güven'e destek yağmuru
Diyarbakır'da Recep Güven'e destek yağmuru

Diyarbakır'da Recep Güven'e destek yağmuru

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı tarafından 'Dağda ölen teröriste ağlamıyorsanız insan değilsiniz' diyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven hakkında inceleme başlatılmasına, bölgedeki sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinden tepki geldi.

A+A-


Diyarbakır'da bulunan STK temsilcileri, bu tür yaklaşımda bulunan bürokratlara inceleme yapılmasının kaygı verici olduğunu belirttiler. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Emniyet Müdürü Recep Güven'in insani bir yaklaşım sergileyerek bu açıklamayı yaptığını ve oda olarak buna destek verdiklerini söyledi. Can, “Emniyet Müdürü Recep Güven'in açıklamalarını çok olumlu karşıladık ve desteğimizi de sürdüreceğiz” dedi.


Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan incelemenin kaygı verici olduğunu söyledi. Aktar, “Gözümü kaparım, vaziyetimi yaparım, halkı dinlemem, ne hissettiğini düşünmem gibi bir anlayış egemen olacaksa bizim ilerleme şansımız olmaz. Bundan dolayı empati geliştirebilen bir bürokrata karşı inceleme başlatılmasını üzüntüyle karşılıyorum. İncelemenin neden yapıldığı konusunda bir açıklama bekliyoruz. Diyarbakır Emniyet Müdürü o açıklamaları yaparken görevini ihmal etmemiştir” şeklinde konuştu.


Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu da, bu açıklamanın tamamen insani olduğunu belirterek, “Emniyet Müdürü Recep Güven'in yaptığı açıklama ezberleri bozdu. Tamamen insani duygularla, siyasi bir çıkar gözetmeksizin yapmış olduğu bir açıklamanın bu kadar yankı bulması hiçbir konuda bir araya gelemeyen AK Parti, CHP ve MHP'yi bir araya getirdi. Bu açıklama üzerine bu partilerin hem fikir olması manidardır. Biraz durup düşünsünler, ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorununun şiddetle çözülemeyeceği aşikardır. İnceleme sonunda emniyet müdürü görevinden alınırsa hem bölgede AK Parti ve diğerlerine destek verenler bunun karşısında tek yürek olup tepki verecekler. Bu konuda tepkimizi sert bir şekilde dile getireceğiz. Hepimiz umutsuzluğa düşeceğiz. Hükümetin bu tür insanlara sahip çıkması gerektiği yerde, karşısına alması kabul edilemez. Hükümet bu tutumu ile halkı da karşısına alacaktır” ifadelerini kullandı.
Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu ise, Emniyet Müdürü Recep Güven'in yaptığı açıklamaların toplumda olumlu yankı bulduğunu söyledi. Bu açıklamanın üzerine bu kadar gitmenin bir anlamı olmadığını ifade eden Bedirhanoğlu, “Bu insani bir yaklaşımdı. Bu yaklaşım karşısında tepki göstermek, soruşturma başlatmak çok doğru bir tutum değildir. Önümüzdeki dönemde bu tür girişimlerde bulunmak isteyen bürokratları da etkileyecektir. Bunun çok şık olduğunu düşünmüyorum” dedi.


Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'Dağda ölen teröriste ağlamıyorsanız insan değilsiniz. Eline silah almış çoluk çocuk demeden insan katleden canavarlaşmış teröristleri de enterne edemiyorsanız devlet değilsiniz' demişti. Bu açıklamanın ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in talimatlarıyla Güven hakkında incelemede bulunmak üzere mülkiye ve polis müfettişleri görevlendirilmişti.