1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Qamişlo ve Gazi Katliamları kınandı
Diyarbakır'da Qamişlo ve Gazi Katliamları kınandı

Diyarbakır'da Qamişlo ve Gazi Katliamları kınandı

Diyarbakır'da çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Halepçe Platformu Gazi ve Qamişlo katliamlarını protesto etti.

A+A-

 DTK binası önünde yapılan eylemde konuşan Ramazan Karakaya, 12 Mart 2004'de Batı Kürdistan'ın Qamişlo kentinde gerçekleşen katliamda 40 Kürt'ün devlet güçleri tarafından öldürüldüğünü söyledi. Karakaya, “9 yıl önce Qamişlo Katliamı'nın ardından başlayan örgütlenme bugün inşa edilen demokratik özerklikte muazzam bir düzeye ulaşmış, katliam ile susturulmak istenen halkımız kaderini eline almıştır” dedi.

Bugün Suriye'de yaşananlar karşısında kıyameti koparanların o dönem katliama ortak olduğunu söyleyen Karakaya Gazi Katliamı'na da değinerek, “Devlet Gazi'de halka kurşun yağdırarak onlarca insanı katletti. Devlet Gazi'de suçüstü yakalandı ve katliamcı yüzü açığa çıktı” dedi. Gazi davasının akıbetine de değinen Karakaya, “Tüm kontrgerilla katliamlarında olduğu gibi yine katliamcılar aklandı. Gazi Katliamı'nı ve Qamişlo Katliamı'nı nefretle kınıyoruz” dedi.  (Diyarbakır/EVRENSEL)

BDP: BİR QAMİŞLO DAHA OLMAYACAK

BDP Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada 12 Mart 2004'te Qamişlo'da gerçekleşen katliam kınanarak, “Qamişlo katliamı sadece Rojava'nın değil, tüm Kürtlerin ve dostlarının kalbinde bir yaradır. Bir Qamişlo daha asla olmayacak” dendi. “Bir futbol maçı sırasında çıkan olaylarda ilk gün 8 kişi yaşamını yitirdi. 12 Mart günü yaşamını yitirenler için düzenlenen cenaze törenine Baas güçlerinin saldırması sonucu kent kana bulandı. Qamişlo katliamında 29'u Kürt, 4'ü Arap ve 19'u polis-asker olmak üzere 52 kişi yaşamını yitirdi” denilen açıklamada şu ifadelere yer veridli;

“Katliamın ardından gelişen serhildanlarda yaklaşık iki bin kişi tutuklandı. Bu katliamın bir futbol maçı ile patlak veren adli bir vaka olmadığını Kürtler çok iyi biliyor. Katliam önceden tezgahlanmış bir senaryonun hayata geçirilmesidir. Katliamı sıradan bir adli vaka olarak gösteren faşist Baasçı zihniyetin tek bir amacı vardı. Bu da; kimliği, onuru ve statüsü için mücadele eden ve demokratik haklarını talep eden Kürtlerin özgürlük arayışının bastırılmasıydı” denildi.

HABERE YORUM KAT