1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da protesto yürüyüşü düzenlendi
Diyarbakır'da protesto yürüyüşü düzenlendi

Diyarbakır'da protesto yürüyüşü düzenlendi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da bir grup kadın, eşi tarafından uyurken elektrik verilerek öldürüldüğü iddia edilen Mübarek Turan'ın öldürülmesini yürüyüş düzenleyerek, protesto etti.

A+A-
Merkez Kayapınar ilçesi Diclekent semtinde bir araya gelen kadınlar, ellerinde taşıdıkları "Yaşam hakkı kutsaldır", "Kahrolsun erkek egemenliği" ve "Yaşasın özgür kadın" pankartlarıyla öldürülen Mübarek Turan'ın Huzurevleri Mahallesi'ndeki evinin önüne kadar yürüdü.
 
Burada grup adına açıklama yapan Ceren Kadın Eğitim Destekevi Temsilcisi Ayşe Çaçan, Mübarek Turan'ı elektrik vererek öldürdüğü iddia edilen eşi Veysel Turan'ın polisteki sorgusunda "Cinler istedi öldürdüm" şeklinde ifade verdiğini dile getirerek, dini inançların bu tür cinayetlerde kullanıldığını söyledi.
 
Çaçan, bu tür cinayetlerde verilen ifadelerin yargıyı etkileyerek, ceza indirimi yapılmasına neden olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Çoğu zaman, 'deliydi tecavüz etti', 'cinnet geçirdi, öldürdü', 'deli olduğu için öldürdü' ve 'kıskançlık cinayeti' gibi kullanılan cümlelerin hiçbir şekilde gerekçe olarak gösterilmeyeceğini belirtiyoruz. Savcı ve hakimler de bunu gerekçe olarak görmeden, tamamen vicdani bir sorumluluk olarak görmeleri gerekmektedir. Mübarek Turan olayının ve son günlerde gerçekleştirilen kadın katliamlarının yargı süreçlerinin de takipçisi olacağımızı belirtiyoruz."
 
Yürüyüşe katılan öldürülen Turan'ın kardeşi Evin Saz ise eniştesinin hak ettiği cezaya çarptırılmasını istediklerini söyledi.
 
 
Muhabir: Özgür Ayaydın, Serhat Çağdaş 
Yayınlayan: Erdem Gültekin

HABERE YORUM KAT