1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da protesto
Diyarbakır'da protesto

Diyarbakır'da protesto

DİYARBAKIR- Mısır'da 529 kişiden sonra 683 kişiye daha verilen idam kararı, Diyarbakır'da 72 sivil toplum kuruluşunun katılımı ile darağaç ve kefenlerle protesto edildi.

A+A-

Cuma Namazı sonrası Ulu Camii önünde toplanan çok sayıda vatandaş, sloganlar eşliğinde şeyh Said'in idam edildiği Dağkapı Meydanı'na yürüdü.

Mısır'daki Sisi yönetimi aleyhine slogan atan grup, kefen darağacı önünde kefen giyerek basın açıklaması düzenledi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Duyu, Mısır'da zulüm piramitlerinin inşasına devam edildiğini söyledi. Ülkede hukuk kavramın insanı yutan bir girdaba döndüğünü kaydeden Duyu, 529 Müslüman hakkında verilen idam cezasından sonra sözde mahkemeler tarafından 683 Müslüman'a daha idam cezasının verildiğini hatırlattı.

Duyu, “Bugün Mısır özelinde gördüklerimiz, aslında geçmiş tarihlerde yaşadıklarımız ve yabancısı olmadığımız acı dolu sahnelerin tekerrürüdür. Filmin hep başa sarmış halidir. Bizler de toprakları idam sehpası ve darağaçlarıyla hem hal olmuş bir coğrafyanın çocuklarıyız. Yaşadığımız toplum, İstiklal Mahkemeleri'nin verdiği kararların, yaşattığı zulümlerin hala travmalarını yaşıyor.

Şeyh Said ve bölgenin izzetli evlatlarının darağaçlarında nasıl da asıldıklarını, İskilipli Atıf hocayı, Şeyh Esad Erbil'i ve ömrü sürgünlerde geçen Saidi Nursi Hazretleri'ni unutabilir miyiz? Hayır unutmadık. Bu zulüm silsilesi daha fazla yaygınlaşmadan İslam dünyasının tüm kurum ve kuruluşları daha etkin, caydırıcı ve engelleyici tepkiler vermek zorundadır. Türkiye'deki twitter yasağına tepki verip de darbeler, katliamlar ve idam fermanlarına karşı sessiz kalanlar gelecek nesilleri için büyük bir utanç kaynağı, alınlarında kara bir leke ve elbette ki travmaya sebep olacaktır” dedi.

Grup, Mısır'da hayatını kaybedenler için dua okuduktan sonra sessizce dağıldı.

(YRT-AKK-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT