1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da polis müdahalesi
Diyarbakır'da polis müdahalesi

Diyarbakır'da polis müdahalesi

Diyarbakır Cezaevi'nde 14 Temmuz 1982'de insanlık dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla yapılan ölüm orucunda yaşamını yitirenlerin anısına Kaynartepe Mahallesi'nden Koşuyoluna doğru yapılan meşaleli yürüyüşe polisler müdahale etti. Müdahale sırasında

A+A-

BDP Diyarbakır İl Örgütü, Diyarbakır Cezaevi'nde 14 Temmuz 1982'de insanlık dışı uygulamaları protesto etmek amacıyla yapılan ölüm orucunda yaşamını yitirenlerin anısına Kaynartepe Mahallesi'nde bulunan Kaynartepe Halk Evi'nden Koşuyolu Parkı'na meşaleli yürüyüş düzenledi.

Koşuyolu'na kitlenin gelmesinin ardından BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt basın açıklaması yaptı.

Zümrüt, yürüyüşün amacının 14 Temmuz direnişi olduğunu belirterek, "14 Temmuz direnişi Kürt halkı açısından tarihi bir gündür. Zindan direnişi için buradayız. Hepimiz biliyoruz ki Diyarbakır Zindanında arkadaşlarımız zulme karşı başkaldırdılar. Bu arkadaşlarımız direnmese idi Kürt halkının iradesi kırılırdı. Ama direndikleri için Kürt halkının iradesi kendini korumuştur" dedi. Zümrüt, Abdullah Öcalan'ın tecrit altında olduğunu hatırlatarak, bunu halkın ve kendilerinin kabul etmediğini kaydetti. Zümrüt, AKP hükümetinin samimi olduğunu göstermesi için adım atması gerektiğine işaret ederek, İmralı'ya bağımsız doktor heyetinin gitmesini istedi.

Zümrüt'ün açıklamasının ardından ise sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi sırasında çevrede bulunan çok sayıdaki sivil polis kitleye müdahale etti. Müdahale sırasında aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Parkın etrafı ise panzerler ve akrepler ile çevrildi. Gözaltına alınanlar emniyet müdürlüğüne götürülürken, kitle ise dağıldı.

HABERE YORUM KAT