1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Petra rüzgarı
Diyarbakır'da Petra rüzgarı

Diyarbakır'da Petra rüzgarı

Dicle Fırat Kültür Merkezi'nin dayanışma gecesine katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Macar asıllı sanatçı Petra, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

A+A-

Dicle Fırat Kültür Merkezi'nin dayanışma gecesine katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Macar asıllı sanatçı Petra, Kürtçenin Kurmanci, Dimili ve Sorani lehçelerinde söylediği parçalarla izleyenlerde hayranlık bırakırken, Petra ile Erivan'dan gelen Dılovan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti

Konuklarını Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ile birlikte karşılayan Baydemir, sanatçı Petra ile Dilovan'a güller verdi. Sanatçı Farqin'in de eşlik ettiği ziyarette Dilovan, 28 yılı Sovyetler Birliği döneminde devlet sanatçılığı olmak üzere toplam 45 yıllık sanat hayatında Erivan Radyosu'nda çalıştığını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sanatçıları Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Küçükken gizlice Erivan radyosunu dinlediklerini belirten Baydemir, dil ve sanatın özgürleşmesi konusunda 1991'den bu yana MKM'li sanatçıların gösterdiği çabadan dolayı kutladı.

Dicle Fırat Kültür Merkezi'nin Kervansaray'daki dayanışma gecesine 20'nin üzerinde sanatçı katılarak bir müzik ziyafeti sundu. Gecede Kurmanci, Dimili ve Sorani parçalarıyla büyük beğeni toplayan Petra ise Baydemir ziyaretinde Kürt kültürünü daha yakından tanımak istediğini belirterek, “Macarlar ile Kürtler arasında bir köprü olmak istiyorum” dedi.

Baydemir de, Diyarbakır'ın kendi evleri olduğunu belirterek, yoğun kültürel çalışmalar sonucu Kürtlerin reformları yaşamadan Rönensansı yaşadığını söyledi.Baydemir, sanatçı Dilovan'a Aram Tigran, sanatçı Petra'ya da Ayşe Şan kitabını armağan ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT