1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Patriot hazırlığı
Diyarbakır'da Patriot hazırlığı

Diyarbakır'da Patriot hazırlığı

Patriotların konuşlandırılacağı tahmin edilen Diyarbakır'da, iş makineleri çalışmalara başladı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile Suriye sınırına konuşlandırmak üzere Nato'dan patriot füzeleri talep ettiğini belirtmişti. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının ardından Suriye sınırına yakın olan hava üslerinde patriotlar için hazırlıklar başladı.
 
DİYARBAKIR'DA HAZIRLIK

Kuzey Irak'ta bulunan Pkk kamplarını vuran ve Suriye sınırında devriye görevi yapan savaş uçaklarının bulunduğu Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nde Dışişleri Bakanlığı açıklamasından sonra iş makineleri çalışmaya başladı. Savaş uçaklarının bulunduğu hangarların bölgesinde iş makineleri ile başlatılan çalışmalar devam ediyor.

ULUSAL HAVA SAVUNMASI
Dışişleri Bakanlığı patriot füzeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Suriye'de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, Vaşington Antlaşmasının IV. maddesi çerçevesinde talebimiz üzerine 26 Haziran ve 3 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen konsey toplantılarındaki istişareleri müteakiben, ulusal hava savunmamızın müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin Nato'dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır. Nato Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır" ifadelerine yer verilmişti.