1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da patlamaya hazır bombalar
Diyarbakır'da patlamaya hazır bombalar

Diyarbakır'da patlamaya hazır bombalar

Diyarbakır'ın kangrenleşen sorunlarının başında gelen elektrik sorunu daha çok can yakacağa benziyor.

A+A-

Kentin özellikle varoş semtlerinde aşırı yüklenmeden kaynaklı sık sık yanan kullanılamaz hale gelen trafolar patlamaya hazır bomba gibi duruyor.

DEDAŞ'ın özelleşmesiyle birlikte bu tür sorunların çözülmesini bekleyen vatandaşlar umduğunu bulamıyor. Kullanımı artık çok sağlıksız boyutlara ulaşan trafolar tehlike saçıyor. Patlamaya hazır bomba olan trafolar için önlem alınmaması durumunda bir facia yaşanması muhtemel gözüküyor.
Duruma tepki gösteren vatandaşlar, trafoların yıllardır aynı görüntüde olduğunu belirterek, "Ha patladı ha patlayacak gibi duruyor. Zaten her tarafları yanmış, DEDAŞ ekipleri her yandığında gelip sadece fazları değiştirerek geri gidiyor. Ama asıl tehlike bu yanan trafoların patlayabilme ihtimali hiç düşünülmüyor" diyerek tepki gösteriyor.

Diyarbakır'ın özellikle Bağlar İlçesinde sıkça trafoların yanması karşısında vurdumduymaz bir tavır sergileyen DEDAŞ ise tehlikeyi görmezden gelmesi dikkat çekiyor. Bilindiği üzere Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yağ püskürten elektrik trafosu patlamış, tesadüfen bölgeden geçen gazeteci, olayı kare kare görüntülerken ölümden dönmüştü. Olayda bölgeden vatandaşların geçmemesi olası bir faciayı önlemişti. Diyarbakır'da yaşanması muhtemel trafo patlamalarında ise vatandaşların Viranşehir'deki gibi şansları olur mu? bilinmez ama önlem almak adına yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT