1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır`da özgürlük şarkıları yükseliyor
Diyarbakır`da özgürlük şarkıları yükseliyor

Diyarbakır`da özgürlük şarkıları yükseliyor

1. Amed Müzik Festivali`nde meydanlardan özgürlük sesleri yükselirken, sanatın sesi ve rengi Diyarbakır`da bulunan tüm meydanlara taşıyor.

A+A-

1. Amed Müzik Festivali'nde sesler ve renkler kardeşlik sloganlarıyla buluşuyor. Festival programı kapsamında Cegerxwin Kültür Merkezi'nde düzenlenen salon etkinliğinde Êzidi ve Ermeni sesler yurttaşlarla buluşurken, Dağkapı Meydanı'nda düzenlenen konserde ise bir araya gelen seslerin ortak mesajı özgürlük oldu.

Irak Federal Kürdistan Bölgesi'nin Şengal kentinden gelen Koma Êzîdxan, Kürt kültürüne ait motiflerle donatılan sahnede ezgilerini seslendirmesi büyük ilgi gördü. Ardından sahneye çıkan Diyarbakırlı Ermeni sanatçı Udi Yervand, kendi topraklarından uzaklarda yaşamanın ağırlığını dile getirerek, Diyarbakır'da bulunmaktan onur duyduğunu ifade etti. Yervand, seslendirdiği birbirinden güzel ezgilerle alanda bulunanlara unutulmaz bir gece yaşattı.

"Herne peş" parçasıyla sahneye çıkan Dicle-Fırat Kültür Merkezi Kadın Korusu, giydikleri yöresel kıyafetlerle katılımcıların dikkatini üzerlerine çekti. Festivalde Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun birer konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Kardeş Türküler grubunun eski solist ve müzisyenlerinin oluşturduğu Bajar müzik grubu, ezgilerini barış ve özgürlük için seslendirdi. Grubun Ahmet Kaya'yı anarak seslendirdiği ezgi ise alandakiler tarafından alkışlarla karşılandı.

'Dersim Amed ile buluşmuştur'

Dersimli sanatçı Zele Mele ise "Nasıl Dicle Fırat ile buluşmuşsa, Dersim'de Amed'le buluşmuştur" diyerek, ezgilerini seslendirdi. Munzur Vadisi'nde yapılan barajlara da dikkat çeken Zele Mele, bir gün bu barajların mutlaka yıkılacağını belirterek, alkışlarla sahneden indi. Ardından sahneye çıkan Hazal isimli küçük bir kız çocuğunun, babasını çatışmada kaybettiğini ifade etmesi üzerine alandakiler uzun süre slogan attı. Küçük Hazal'ın söylediği "Zilan" adlı şarkı, büyük alkış aldı.

Ardından sahne alan rock müziğinin ünlü isimlerinden Yaşar Kurt şarkılarını seslendirdi. Konserde en son Comert sahne aldı. Comert'in söylediği "Ez şehidim" parçasına alanda bulunan binlerce kişi eşlik etti. Konser gece geç saatlere kadar sürdü.