1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ortak ses: Öcalan'ın koşulları değişmeli
Diyarbakır'da ortak ses: Öcalan'ın koşulları değişmeli

Diyarbakır'da ortak ses: Öcalan'ın koşulları değişmeli

Diyarbakır'daki 154 kurum Kürt sorunu ekseninde devam eden siyasal gelişmelere dikkat çekerek, başlatılan yeni sürecin sekteye uğramaması için PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki koşullarının düzeltilmesini ve sosyal, siyasal yaşama katılımına uygun koşu

A+A-

Konuya ilişkin Özgür Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısında 154 kurum adına hazırlanan metni okuyan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Medeni Alpkaya Öcalan'ın Newroz'da yaptığı açıklamayla dengelerin değiştiğini belirterek, yeni süreçte şiddetin yerini demokratik siyasete bıraktığını dile getirdi. Yaşanan olumlu gelişmeler karşısında savaştan nemalanan çevrelerin provokatif eylemler geliştirebileceği uyarısı da yapan Alpkaya, bu sürecin heba edilmemesi gerektiğini ifade etti.

ÖCALAN'IN KOŞULLARI DEĞİŞMELİ
Sürecin ilerlemesi ve çözüm için Öcalan'ın koşullarının da değişmesi gerektiğini söyleyen Alpkaya, “Çözüme direkt ve etkili katılımı için Sayın Öcalan'ın sosyal ve siyasal yaşama katılımını sağlayacak fiziki koşulların sağlanmasının tam zamanıdır” dedi. Bu konuda devlet ve hükümete düşen önemli görevler olduğunu ifade eden Alpkaya, “Devlet, provokatif çevrelerin etkisizleştirilmesini sağlamalı. Yasama, yürütme ve yargının yanında tartışmasız önemli bir yeri ve gücü olan basının da ezberini çözümden yana bozarak yeni bir dil geliştirmesi sürece katkı sunacaktır” diye konuştu.

MECLİS DEVREYE GİRMELİ
Çözüm sürecinin Meclis kararlarıyla yürümesi gerektiğini de dile getiren Alpkaya, “Meclis, çözüm için atılan olumlu adımları esas almalı ve çözümün kalıcılaşmasına, kökleşmesine hizmet etmelidir. Aksi takdirde gelişmeler suya yazılmış notlardan öteye bir şey ifade etmeyecektir” dedi. Devletin demokrasiye duyarlı hale gelmesinin temel göstergelerinden birinin Anayasa olacağına dikkat çeken Alpkaya, “Devletin dönüşümü kuşkusuz sadece Anayasa olgusu üzerinden görülemez. Yasalar, yargı mekanizması ve uygulamalar demokratik çerçevede değişmelidir. Güvenlik eksenli zihniyette köklü bir değişim şarttır” dedi. Yeni Anayasanın demokrasinin temel ilkelerini, ölçütlerini taşıması gerektiğini ifade eden Alpkaya, “Anayasanın toplumun tüm farklılıklarını güvence altına alması demokrasinin evrensel ilkelerini ölçütlerini barındırması beklentilerimiz ve taleplerimiz arasındadır” dedi.

HABERE YORUM KAT