1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da organ nakli konulu panel
Diyarbakır'da organ nakli konulu panel

Diyarbakır'da organ nakli konulu panel

DÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatipoğlu:"Yaşayan ya da ölenin organlarına müdahale dinen caizdir. Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı benzeri fıkıh konseylerinin verdikleri karar da budur.

A+A-

DÜ Tıp Fakültesi Başhekimliğince Başhekimlik Konferans Salonu'nda düzenlenen "Organ Bağışı" konulu panelde konuşan Prof. Dr. Hatipoğlu, organ nakline olumlu bakmayanların temel hareket noktasının insanın kendi vücudunun sahibi olmadığını düşüncesi olduğunu söyledi.

Hatipoğlu, şöyle konuştu:

"Onlar diyorlar ki; 'insan kendi vücudunun sahibi değildir, vücudun sahibi Allah'tır. Bu nedenle vücut emanettir ve emaneti hoyratça kullanamazsınız'. Böyle düşünenlerin endişeleri var. 'Organ nakli yapılabilir' diyenler de 'organ nakli zarurettir. Zaruret de ihtiyaç kadar kullanılır' düşüncesine sahip. Nedir zaruret? Yani siz kalbin, böbreğin, gözün yerine yapay bir malzeme kullanamıyorsanız veya kullandığınızda aynı sonucu alamıyorsanız burada bir zaruret doğmuştur. Zaruret de haram olanı helal kılar taki ihtiyaç giderilinceye kadar."
"İyilikle yardımlaşın"

Prof. Dr. Hatipoğlu, organ bağışının yardımlaşma olduğunu vurgulayarak, "Kuran'ı Kerim'de 'iyilikte yardımlaşın' ifadesine yer veriliyor" dedi.

Bazı görüşlere göre dinde organ bağışına engel bir hüküm olmadığının belirtildiğine dikkati çeken Hatipoğlu, şöyle konuştu:

"Dinde esas olan mübahlıktır. Haramlılık hakkında bir hüküm gelmedikçe herhangi bir malzeme herhangi bir şey helaldir. Haram gelirse şayet haram kılınır. Bizim fıkıh usulümüzde de kaynaklar öyle diyor. Bu nedenle de yaşayan ya da ölenin organlarına müdahale dinen caizdir. Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı benzeri fıkıh konseylerinin verdikleri karar da budur. Çağımızdaki yetkin İslam alimlerinin de görüşü organ nakline bir dini engelin olmadığından yanadır."

Daha sonra moderatörlüğünü DÜ Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof.Dr. Sait Alan'ın yaptığı panelde, DÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gönül Ölmez Kavak, Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Prof. Dr.Orhan Ayyıldız, Yard. Doç. Dr. Abdullah Kürşat Cingü, Yard.Doç.Dr.Fatih Taşkesen de birer konuşma yaptı.

HABERE YORUM KAT