1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da operasyon sınıra seyyar karakol
Diyarbakır'da operasyon sınıra seyyar karakol

Diyarbakır'da operasyon sınıra seyyar karakol

Hakkari'nin Yüksekova ile Şemdinli ilçelerine askeri sevkıyat devam ederken, sınır bölgesine seyyar karakollar kurulurken, Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçeleri ile Bingöl'ün Genç ilçesi arasında kalan bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

A+A-

Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde sınır bölgesindeki askeri birliklere son bir haftadır yapılan sevkıyatlar devam ediyor. Sabah saatlerinde de Şemdinli'den gelen onlarca kirpi tipi araçlar, Yüksekova'dan asker alarak tekrar Şemdinli istikametine geri döndü. Yüksekova 21. Hudut Tümen Komutanlığı'ndan çıkan onlarca kirpi tipi araçtan oluşan askeri konvoy, Şemdinli'ye hareket etti. Yüksekova çarşı merkezinde geçen askeri konvoya, frekans bozucu Jammer araçlar da eşlik etti. Batı bölgelerinden getirilen askerlerin sınır hattındaki karakollara yerleştirildiği öğrenildi.

Seyyar karakollar kuruldu

Askeri sevkıyatın sürdüğü sınır bölgesinde seyyar karakollar kurulmaya başlandı. Şemdinli ilçesinin Federal Kürdistan sınır hattında bulunan Yeşilova (Navberojan) köyünün üst kısmında bulunan Gedenaj Tepe Karakolu, Şaneşan, Mavan Karakolu, Mavan Üst Bölgesi, Bêgijnê-Çeman arasındaki bölgeye seyyar birlikler yerleştirilirken, Ortaklar (Bêsosin) Karakolu'nun üste bölgesi, Ziniyi Gerdiyan Karakolu, Kırmızı Tepe (Binsor) ile kış nedeniyle boşaltılan ve iki gün önce tekrar askerlerin yerleştiği Goman Dağı'na ise seyyar karakollar kurulduğu öğrenildi.

Öte yanda Şemdinli İlçe merkezinde bulunan 34. Hudut Tugay Komutanlığı ve 3. Dağ Taktik Komando Taburu'na iniş yapan çok sayıda askeri helikopter, asker ve askeri mühimmat alarak sınır bölgesine gitti. İlçedeki helikopterler hareketliliği sürüyor.

GENİŞ KAPSAMLI ASKERİ OPERASYON

TSK, Lice, Hani ve Genç ilçeleri üçgeninde kapsamlı operasyon başlattı. Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçeleri ile Bingöl'ün Genç ilçesi arasında kalan Çeme Êlika köyü ve Xımbat ile Xırabê Çepeni mezralarının bulunduğu bölgede, geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Saat 11.00 sıralarından başlatılan geniş kapsamlı operasyon karadan ve havadan devam ediyor.

HABERE YORUM KAT