1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da on binlerce kişi 'Efendimiz sınavına' girdi
Diyarbakır'da on binlerce kişi 'Efendimiz sınavına' girdi

Diyarbakır'da on binlerce kişi 'Efendimiz sınavına' girdi

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Hz. Muhammed'in (sas) hayatıyla ilgili Diyarbakır'da yapılan yarışmaya 10 binlerce kişi katıldı.

A+A-

Bin 500 gönüllü öğretmenin görev aldığı sınav, Diyarbakır ve ilçelerindeki 35 okulda gerçekleştirildi. Sınavda dereceye girenler son model araba, umre ziyareti, dizüstü bilgisayar gibi hediye kazandı. Yarışmaya babasıyla birlikte giren Ozan Kurtboğa, sınava hazırlanırken Hz. Muhammed'in(sas) hayatını daha iyi anladığını belirterek, "Sahabe efendilerimizin de kahramanlıklarını ve fedakârlıklarına öğrenmiş oldum." dedi.

Peygamberimizin (sas) anıldığı Kutlu Doğum Haftası'nda çok sayıda etkinlik yapıldı. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise sahabeler şehri Diyarbakır'da Hz. Muhammed'in (sas) hayatıyla ilgili yapılan sınav oldu. Diyarbakır Eğitimciler Derneği (DEĞİDER) ile Tüm Evrensel Değerler Derneği'nin (TEDER) birlikte düzenlediği sınava başvuranlar Dr. Reşit Haylamaz'ın kaleme aldığı 'Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı EFENDİMİZ' adlı kitabından sorumlu tutuldu. Diyarbakır merkezin yanı sıra ilçelerde yapılan sınava on binlerce kişi katıldı. Gönüllü öğretmenlerin görev yaptığı sınava genç yaşlı, öğretmen çiftçi, memur işçi hemen her meslek erbabından insanlar büyük ilgi gösterdi. Çoktan seçmeli 5 şıklı ve 100 sorudan oluşan sınav için yarışmacılara 2 saat süre verildi.

Kayapınar ilçesindeki Sabri Kün Ortaokulu'nda sınava giren Nihayet Özyenicengiz(12), kitabı okurken Hz. Muhammed'in (sas) hayatıyla ilgili birçok şey öğrendiğini dile getirdi. Özyenicengiz, "Sınava girdim ancak en büyük hediye O'nun hayatını öğrenmem ve anlamam oldu." dedi. Sınava katılan Cemal Satı (55) ise bu tür etkinliklerin Hz. Peygamberi daha iyi anlamamızı ve anlaşılmasını sağlaması açısından önemli olduğunu kaydetti. Kendisini sınamak için sınava girdiğini anlatan Satı, " Bir Müslüman olarak kendi peygamberimin hayatını ne kadar biliyorum bunu görmek için sınava girdim. Sorumlu olduğumuz kitabı okuduk, önceden bildiğimiz şeyler de vardı. İnşallah iyi bir sonuç alırız." diye konuştu.

Sınava Kayapınar'da giren Fatma-Memik Teke çifti ise sınava hazırlanırken bilmedikleri çok şeyi öğrendiklerini getirdi. Fatma Teke, " Evde eşimle birlikte hazırlandık. Kitabı bir iki kez okuduktan sonra önemli gördüğüm yerlerin altını çizdim onları tekrarladım. Sınavı kazanmaktan ziyade okurken çok etkileniyor insan. Gerçekten çok güzel bir kitap herkese tavsiye ediyorum. Sınav vesilesiyle bir kez daha okudum ve çok duygulandığım yerler oldu." şeklinde konuştu. Sınava babasıyla birlikte giren Ozan Kurtboğa ise sınavda başarılı ya da başarısız olmanın önemli olmadığını belirterek, " Peygamberimizin hayatını ve ahlakını öğrenmiş olduk. Hazırlanırken çok sayıda sahabenin adını, hayatından örneklerini öğrendim. Dinimiz için neler yaptığı anlamış oldum." şeklinde konuştu.

ÖZGÜLTEKİN: DİYARBAKIR KENDİSİNE YAKIŞINA YAPTI

DEĞİDER Başkanı Mehmet Emin Özgültekin ise Diyarbakır'ın kendisine yakışına yaptığını ve sınava büyük ilgi gösterdiğini dile getirdi. Sınavın duyurusunu 2 ay önce yaptıklarını ve başvuruların 22 Nisan'da sona erdiğini anlatan Özgültekin, " Başvurular hedefimizi yakaladık. Bu Diyarbakır içi önemli. İnşallah önümüzdeki yılarda daha güzel etkinlikler düzenleyeceğiz." dedi. Sınav sorularını ilahiyat camiasının değerli ilim adamlarından oluşan bir komisyon hazırlandığını anlatan Özgültekin, "Sınavı 35 okulda yaptık. Sınava girenler arasında puan eşitliği olması durumunda noter huzurunda çekilecek kura ile dereceye girenler belirlenecek." ifadelerini kullandı.

Sınavda Hz. Peygamber'in (sas) 63 yaşında veda etmesi nedeniyle 63 ödül verilecek. Sınavda 1'inciye 2013 model sıfır kilometre araba, 2-3-4-5-6-7 ve 8.'ye 10 günlük umre, 9-10-11-12-13-14-15'inciye dizüstü bilgisayar, 16-17-18-19-20-21-22.'ye tablet bilgisayar, 23-24-25-26-27-28-29.'ye çeyrek Altın, 30-31-32-33-34-35-36'ncıya fotoğraf makinesi, 37-38-39-40-41-42-43'üncüye MP-4 ve 44 ile 63 arasındaki kişilere ise kitap setleri düzenlenecek törenle verilecek.

HABERE YORUM KAT