1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da ölümleri durdurun çağrısı
Diyarbakır'da ölümleri durdurun çağrısı

Diyarbakır'da ölümleri durdurun çağrısı

Açlık grevlerinin 63. gününde "Ölümleri Durdurun" çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Diyarbakır'da açlık grevinde bulunan milletvekilleri ve açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin ailelerini ziyaret etti. Ziyarette ön plana çıkan, "Ölümleri durd

A+A-

 DİYARBAKIR - 12 Eylül 'de Türkiye 'nin çeşitli cezaevlerinde başlayan ve 63. gününe gelen açlık grevlerine dikkat çekmek ve açlık grevine başlayan 7 milletvekiline destek olmak için bir araya gelen kadın aktivistler Diyarbakır'da buluştu.
Aralarında Nur Sürer, Jülide Kural, Şebnem Sönmez , İlkay Akkaya, Nilgün Yurdalan, Nimet Tanrıkulu, Filiz Kerestecioğlu, Nazan Üstündağ'ın da bulunduğu 45 kadın önce açlık grevinde bulunan 7 BDP milletvekilini ziyaret etti, arkasından Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde bir basın açıklaması yaptı.
Ziyaret sırasında konuşan Gültan Kışanak, “Ölümlerin kritik eşiğe geldiğine” dikkat çekerek, “bu sorunlar sadece tutsaklarla devlet arasında değil, tüm Türkiye'nin sorunu” dedi.


“SÖZ BULAMIYORUZ”

Açıklamada konuşan Jülide Kural, “Akıl tutulması gibi bir şey yaşanıyor, ne desek diye düşündük, söyleyecek söz bulamıyoruz” dedi. “Bir an önce meşru taleplerin kabul edilmesini istiyoruz” diye konuşmasına devam eden Kural'a Şebnem Sönmez de, “Annelerin çağrısına kulak verin. Onlar çocuklarını canlı geri istiyor. Beraber halay çekmek, birbirimize silah çekmekten daha iyi” sözleriyle destek verdi.
2000 yılındaki Ölüm Oruçları'nda sanatçı ve aydınların çağrısına hükümetin kulak tıkadığını söyleyen İlkay Akkaya da, “Bu açlık grevlerinde en sevgili insanlarımızı kaybetmek istemiyoruz. 2000'de doğan çocukların bir açlık grevi hatırası olmasın” dedi.
Daha sonra Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne gelerek basın açıklaması yapan aktivistler adına Nur Sürer, basın açıklamasını okudu. Açıklamada; “Tecridin kalkması ve Kürt halkının Kürtçe savunma yapma ve eğitim hakkının tanınması taleplerini destekliyoruz” denildi.