1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ölçü ve ölçü aletleri için muayene uyarısı
Diyarbakır'da ölçü ve ölçü aletleri için muayene uyarısı

Diyarbakır'da ölçü ve ölçü aletleri için muayene uyarısı

Diyarbakır Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ölçü ve ölçü aletleri için muayene uyarısında bulundu.

A+A-
Diyarbakır Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hayrettin Bahçivancı yaptığı yazılı açıklamada, 3516 sayılı "Ölçüler ve Ayar Kanunu" gereği her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve damgalama işlemlerinin, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Memurluğunca yapıldığı bildirildi.
 
Kanunun 9/b maddesine göre ölçü aletlerinin, 2 yılda bir muayene ve damgalanmasının zorunlu olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği İlimizde bulunan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve damgalama işlemleri Müdürlüğümüz Ölçüler ve Ayar Memurluğu tarafından yapılmaktadır. Kanunun 9/b maddesine göre ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene ve damgalanması zorunlu olup, Ölçü ve Ölçü aletlerinin muayenelerine ilişkin işlemler 27.04.1994 tarihli ve 22000 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde İl Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.
 
MUAYENE İÇİN GÜN ALMALARI GEREKİYOR
 
Bu nedenle; İşletmeler iki yılda bir periyodik muayenesi yapılan akaryakıt sayaçları, Lpg sayaçları, Çekeri 2000 Kğ. dan fazla olan Basküller (Oto Kantarları), Hassas kütle ölçüleri (tartılar), Hassas Teraziler, 5 Kğ. dan büyük kütle ölçüleri, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve Sarnıç vagonları, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile Taksimetre cihazlarının muayeneleri için 01.01.2014 ile 28.02.2014 tarihleri arası mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüz Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat ederek muayene için gün almaları gerekmektedir.
 
Belirtilen tarihe kadar Müdürlüğümüze müracaat etmeyen, periyodik muayenesini yaptırmayan sayaç ilgilileri hakkında damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı 3516 Sayılı Kanun hükümlerine göre idari ve cezai işlemler uygulanır. Firma/Kişilerin İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve Ölçü aletlerinin muayenesini yaptırmadan kullanması yasaktır. 28 Şubat 2014 tarihine kadar Periyodik Muayene için Müdürlüğümüze başvuruda bulunmayan Firma/Kişiler hakkında 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 14. Ve 15. Maddelerine göre idari para cezası uygulanacaktır. Firma/Kişilerin mağdur duruma düşmemesi için kanuni süresi içinde başvuruların yapılması gerekmektedir"

HABERE YORUM KAT