1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da öğretmenlere şiddet kınandı
Diyarbakır'da öğretmenlere şiddet kınandı

Diyarbakır'da öğretmenlere şiddet kınandı

Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen tarafından düzenlenen ortak basın açıklamasında öğretmenlere uygulanan şiddet kınandı.

A+A-

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Hattat Hamit Aytaç İlk Öğretim Okulunda 7 Mart'ta veliler tarafından darp edilen öğretmenler için Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen ortaklaşa basın açıklaması düzenleyip öğrencilerin önünde öğretmene yapıldığı iddia edilen saldırıları kınadı.

Öğretmenlere yapılan saldırı kınayan ve basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Eş Şube Müdürü Yıldırım Arslan, saldırıya uğradığı ve tehdit edildiği belirtilen Sedat Yeşil ve M. Hanif'i Efe'ye geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

"ŞİDDETİN NEDENİ EĞİTİM HİZMETLERİNİN TİCARİLEŞTİRİLMESİDİR"

Arslan, "07 Mart 2014 Pazartesi günü Kayapınar İlçesi Hattat Hamit Aytaç İ.Ö.O'lu Sosyal Bilgiler Öğretmeni. Son ders saatine doğru okulda bulunan Veli tarafından izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde sınıfa kadar girip, minik çocuklarımızın gözleri önünde yüreklerine korku salarak öğretmenimizi ve üyemizi darp etmiştir.

Ertesi günde okul idaresinde Md. Yar. Olarak görevli Arkadaşımızı telefonla tehdit ederek ruhsal ve fiziki moobing uygulamıştır. Yine Eğitimcilere yönelen şiddetin kaynaklarından bir diğeri, siyasi iktidarın uyguladığı eğitim politikaları ve eğitim çalışanlarına yönelik olumsuz tutumu yer almaktadır. Şiddetin nedeni eğitim hizmetlerinin ticarileştirilmesidir. Klima, Boya, Bilgisayar, Temizlik malzemeleri vb. adı altında alınan bağış ve toplanan paralar, velinin okul ve eğitmenleri hakkında farklı bir ruh hali oluşturmasına neden sağlamaktadır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT