1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da öğretmenlere 'kürtçe ders' soruşturması
Diyarbakır'da öğretmenlere 'kürtçe ders' soruşturması

Diyarbakır'da öğretmenlere 'kürtçe ders' soruşturması

Diyarbakır ve ilçelerinde Eğitim-Sen'in ana dilde eğitime dikkat çekmek amacıyla sınıflarda 1 saat Kürtçe ders işleyen öğretmenlere Milli Eğitim Müdürlüğü idari soruşturma açtı.

A+A-

Diyarbakır ve ilçelerinde Eğitim-Sen'in ana dilde eğitime dikkat çekmek amacıyla '15 Mayıs Ana Dil Günü' nedeniyle aldığı karar doğrultusunda, sınıflarda kendi branşlarında 1 saat Kürtçe ders işleyen öğretmenlere Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından idari soruşturma açıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Kürtçe ders işleyen öğretmenlere yazı gönderdiği ve ifadesini istediği, resmi evrak olması nedeniyle 15 Mayıs tarihli sınıf defterlerinin fotokopisini de okullardan istediği öne sürüldü. Bazı öğretmenlerin alınan karar doğrultusunda sınıf defterlerine işledikleri Kürtçe dersi Kürtçe olarak yazdıkları, bazılarının ise Türkçe olarak 1 saat Kürtçe ders işlediklerini sınıf defterlerine kayıt ettikleri belirtildi.Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, 15 Mayıs'ta Dünya Ana Dil Günü olarak aldıkları kararı uygulayıp sınıflarında kendi branşlarında 1 saat Kürtçe ders işleyen öğretmenlere soruşturma açıldığını söyledi. Birtek şöyle dediHem çözüm sürecine katkı, hem de ana dilde eğitime dikkat çekmek için böyle bir karar aldık. Milli Eğitim Müdürlüğü bunun üzerine soruşturma başlatmış ve ulaşabildiği 10 öğretmeni ifade vermeye çağırmış. Aynı zamanda dersin işlendiği sınıf defterlerinin fotokopilerini istemiş. Bizim aldığımız karar doğrultusunda 15 Mayıs'ta bin 500 üyemiz bu eyleme katılmıştı. Disiplin yönetmeliğine göre bu suç değildir ve suç sayılsa bile cezası yoktur. Verilecek cezai müeyyide zorlama olacaktır.

'ART NİYET VAR'

Kasım Birtek, okullarda Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulduğu ve devletin bir kanalının 24 saat Kürtçe yayın yaptığı bir dönemde, çözüm sürecine katkı ve ana dilde eğitim hakkına dikkat çekilmesi için verilen 1 saatlik Kürtçe derse soruşturma açmanın art niyet taşıdığını ve bunun da yerel yöneticilerden kaynaklandığını söyledi. Birtek, en doğal hak olan ana dilde eğitime dikkat çekilmesi ve gündeme getirilmesi amacını taşıyan böyle bir etkinliğin suç sayılamayacağını da savundu.

HABERE YORUM KAT