1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Öcalan yürüyüşü
Diyarbakır'da Öcalan yürüyüşü

Diyarbakır'da Öcalan yürüyüşü

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi'nce (DBP), Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

A+A-
Yürüyüş sırasında, DBP'li görevlilerin bazı yerlerde polis ile grup arasında etten duvar örmesi dikkat çekerken, burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, "İnanıyoruz ki çok yakında Öcalan burada olacak" dedi. 
 
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş nedeniyle erken saatlerden itibaren on binlerce kişi DBP İl Binası önünde toplanmaya başladı.
 
Parti otobüsünden çalınan müziklere halaylarla eşlik eden grup, saat 12.00'de yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanları Ali Şimşek ve Hafize İpek de katıldı. Ellerinde Abdullah Öcalan posterleri taşıyan grup, sık sık Öcalan lehine slogan attı. 
 
Yürüyüş güzergahında geniş güvenlik önlemleri de alındı. Bazı noktalara zırhlı araçlar yerleştirilirken polisin, olası bir provokasyonu engellemek için grubu uzaktan takip etmesi de dikkat çekti. DBP'li yöneticilerin de olası bir taşkınlığı önlemek için güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte, kitle ile polis arasında etten duvar örmeleri dikkatlerden kaçmadı.
 
"10 MİLYON İMZA TOPLADIK"
 
Yürüyüş, İstasyon Meydanı'nda sona erdi. Burada bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra parti otobüsünden gruba seslenen TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, "Komploculara sesleniyorum. Biz her yerdeyiz, biz insanlık hareketinin yoldaşlarıyız. Bizler, uluslar arası komploculara karşı 127 aydın ile birlikte bir deklarasyon yayımladık ve bir imza kampanyası başlattık. 13 Şubat'ta bu kampanya bitti ve Avrupa Konseyi'ne 10 milyon 300 binin üzerinde imza teslim ettik. 10 milyon insan imzasıyla 'Öcalan'a özgürlük' dedi. Bundan daha büyük bir cevap var mı uluslararası komploya. Kürtlere komplo kurmaktan vazgeçin " dedi.
 
"DÜN BU POSTERLERİ TAŞIMAK YASAKTI"
 
Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Öcalan'a yapılan komployu lanetlediklerini kaydeden Ayna, "Dün Öcalan'a özgürlük demek yasaktı, dün bu posterleri taşımak yasaktı, Kürt halkı direnerek bu yasağı aştı. İnanıyoruz ki çok yakında bu halkın inancıyla, bu halkın direnişiyle başkan Öcalan buradan bütün Türkiye'ye seslenecek" diye konuştu.
 
"HÜKÜMET 10 MİLYON İMZAYI DİKKATE ALMALI"
 
DTK Eş Başkanı Selma Irmak da Kürtlerin, Öcalan'a yapılan komployu boşa çıkardığını belirterek, 10 milyondan fazla imza toplandığını ve 10 milyon insanın Öcalan'ın özgür bırakılmasını istediğini ifade etti. Hükümetin eğer müzakerelerde samimiyse bu 10 milyon imzayı dikkate alması gerektiğini anlatan Irmak, “Hükümet samimiyse 10 milyon insanın sesine kulak versin" dedi.
 
Grup, yapılan konuşmaların ardından dağıldı.
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT