1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ngelliler haftası konferansı
Diyarbakır'da ngelliler haftası konferansı

Diyarbakır'da ngelliler haftası konferansı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Altınokta Körler Derneği ve Dicle Üniversitesi'nin ortak çalışması ile Engelliler Haftası kapsamında engelli vatandaşlar için konferans düzenlendi.

A+A-
Diyarbakır Halk Kütüphanesi'nde, Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Altınokta Körler Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe Altınokta Körler Derneği Başkanı Akif Karakaş, DÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, DÜ öğretim görevlileri İbrahim Yenigün, Tamer Kutluca, DÜ gönüllü öğrencileri ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.
 
 
Etkinlikte konuşan Akif Karakaş, engellilere ve engellilerin yaşadığı sorunlara değindi. Engellilerin yaşadığı en büyük ve en önemli engelin toplumsal bilinç olduğuna dikkat çeken Karakaş, yaşadıkları sorunların azalması için toplumda bilincin oluşması gerektiğini söyledi. Karakaş, "Engellilerin birçok sorunları var en önemli sorunlarından biri de toplumsal bilinç. Toplumsal bilinç oluşmadan engellerin kalkacağına inanmıyorum.
 
 
Mesela görme engelli vatandaşımız bir yerden bir yere giderken, karşıdan karşıya kendisini geçirmek isteyen bir vatandaşın kendisine 'senin dışarıda bu saatte ne işin var?' gibi bir sözle karşılık vererek yaklaşıyorsa, görme engelli kardeşlerimiz bir yerden bir yere giderken kaldırımın üzerindeki esnaf engelleri ile karşılaşıyorsa bence bu toplumsal bilincin hala aşılanmadığı anlamına gelir" dedi.
 
 
DÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, müdürlüğünü yaptığı merkezin çalışmalarını anlatarak çalışmalarıyla sadece belli zamanlarda değil her zaman engelli vatandaşların yanında olduklarını söyledi.
 
 
Güven, "Kuruluş amacımız üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimize akademik anlamda destek olmak ve toplumsal hayatta aktif rol oynamalarını sağlamaktı. Kuruluş amacımızın dışında sadece öğrencilerimizin değil bütün engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Onların toplumda aktif rol alabilmeleri adına her türlü etkinliği yapmalarını sağlamak bizim için bir görevdir. Sadece 3 aralıkta ya da engelliler haftasında değil her zaman farkındayız engelli vatandaşlarımızın" diye konuştu. 
 
 
Etkinlik DÜ öğretim görevlileri İbrahim Yenigün ve Tamer Kutluca'nın sunum ve ney dinletisi sona erdi.
 
 
(DE-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT