1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da nevruz hazırlığı başladı
Diyarbakır'da nevruz hazırlığı başladı

Diyarbakır'da nevruz hazırlığı başladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Nevruz Tertip Komitesi, bu yılki Nevruz Bayramı kutlamaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Tertip Komitesi Başkanı ve BDP örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Eşref Muhammedoğlu, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz ile Tertip komitesi üyeleri katıldı. Bu yılki Nevruz kutlamaları hakkında bilgi veren BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Nevruz ateşinin 9 Mart'ta yanmaya başladığını vurgulayarak, "Bu ateş özgürlüğün ateşidir. 1 haftadan bu yana kentin her yerinde Nevruz kutlamaları yapılıyor. Bu yıl ki Diyarbakır'daki kutlamaların hedefi 3 milyon olduğunu söylemiştik. 3 milyon kişi Nevruz parkında bir araya gelirse, bunlar özgürlüğün sesi olacaktır. 21 Mart'ta Diyarbakır'da Nevruz'a büyük katılım bekliyoruz" diye konuştu.

BDP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz ise BDP il örgütü ve sivil toplum kuruluşları öncülüğünde DTK'nın güdümünde görkemli ve tarihi Diyarbakır Nevruz'una bir adım yaklaştıklarını ifade ederek, "Bizler bin 361 Avrupa Parlamenteri Nevruz'a davet ettik. 123 diplomat, 67 elçilik, 125 parti, 210 akademisyen, 117 gazeteci, 56 gazete ve Televizyon kuruluşlarını davetiye gönderdik. Kürt sorunun demokratik çözümünün konuşulduğu bu süreçte Nevruz tarihi ve geçmiş tarihlerini aşacak şekilde gerçekleşeceğini bekliyor ve umut ediyoruz. Kamuoyunda basında zaman zaman bazı değerlendirmeler yapılıyor. Bizler geçmiş tarihlerimizde de bu ve buna benzer kitlesel görkemli etkinlikler, mitingler yapmış bir siyasi partiyiz. Bu konuda kuşku uyandıracak veya buna zemin oluşturacak bütün önlemleri almış bulunmaktayız. Şu an itibariyle partimizin görevlendirdiği 5 bine yakın Nevruz öncesi ve Nevruz günü herhangi bir sıkıntı oluşmaması açısından için görevlimiz hazır bekliyor olacak. Umut ediyoruz ki, Kürt sorununun demokratik çözümünün öncülüğünü yapacak olan Nevruz ve sonrası için bir ön açıcı pozisyonunda olacağını umut ediyoruz. Bu Nevruz'un Türkiye demokrasisine, Ortadoğu halklarına barış getirmesi dileğiyle herkesin Nevruz'unu kutluyoruz" diye konuştu.

"ÇAĞRIMIZ HERKESEDİR"

Basın mensuplarının Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın davet edilip edilmediği yönündeki soruyu yanıtlayan Zümrüt, “Bizim çağrımız herkesedir. Biz merkezi düzeyde çağrılar yapıldı.

Genel Merkezimizde diplomasi komisyonumuz var. Bu komisyon üzerinden çağrıları yapıyoruz. Ama bu davetiyelerin Türkiye'deki Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a gönderilip, gönderilmediği yönünde bir bilgimiz yok. Bunu Genel Merkez'e sormak gerekiyor. Ama genel bir çağrı var. Yerel deki sivil toplum örgütleri, yereldeki şahsiyetleri, bilinen insanları Diyarbakır olarak davet ettik. Şu ana kadar kimlerin gelip gelmeyeceği konusunda geri dönüşüm olmadığı için çok netleşen bir durum yok" şeklinde konuştu. Zümrüt, tertip komitesi izin için önceki gün Diyarbakır Valiliği'ne gerekli başvuruyu yaptığını da vurgulayarak, “Bu yılki Nevruz'a tarihi bir Nevruz diyoruz. Türkiye açısından bunun böyle olması noktasında da hassas olacakları beklentisi içerisindeyiz. İznin sorun olacağını tahmin etmiyoruz. 2012 yılında da Diyarbakır'da bir Nevruz kutlandı. Bu Nevruz'un yasaklanmasına rağmen Diyarbakır halkı ne kadar görkemli bir Nevruz geçirdiğine tanık olduk. Ama iznin sorun olacağına ihtimal vermiyoruz. Valilik bu konuda bir bilgi verilmedi" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT