1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da müzik şöleni
Diyarbakır'da müzik şöleni

Diyarbakır'da müzik şöleni

İran`ın farklı bölgelerinden ve farklı kültürlerinden ilk defa bölgeye gelen sanatçılar Grup Rastak ve Yelda Abbasi, Diyarbakır halkı tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

A+A-
Dicle-Fırat Kültür Sanat Derneği öncülüğünde Koşuyolu Parkı'nda Mezopotamya'nın Sesi Korosu'nun da sahne aldığı konser için Diyarbakır'a gelen İranlı müzik grubu Rastak ile Horasanlı ünlü sanatçı Yelda Abbasi hayranları ile buluştu.
 
Rojava devrimi ve Kobanê direnişinin selamlandığı konserde, devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı. Sloganların atıldığı konsere yüzlerce kişi katıldı. Saygı duruşunun ardından Mezopotamya'nın Sesi Korosu'nun ezgileri ile başlayan konsere, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı da kısa bir konuşma yaptı.
 
Rojava devrimi ve Kobanê direnişini selamlayan Anlı, "Kürt halkı onlarca yıldır dili, kültürü, kimliği için mücadele içindedir. Kimsenin bu mücadeleyi tasfiye etmeye gücü yetmez" dedi. "Biz bu dilimiz, kimliğimizle Ortadoğu'nun inşasında rol sahibiyiz. İçinde bulunduğumuz barış sürecinde başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm barış yanlılarının yanındayız" diyen Anlı 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değindiği konuşmasında, Selahattin Demirtaş'ın barışı ve barıştan yana olan herkesi temsil ettiğini söyledi.
 
Duru bir sesi ve kendine has şarkı söyleme tarzı olan Horasanlı Yelda Abbasi ile ardından sahne alan ve geleneksel İran müziğini yeniden yorumlayarak müzik severlerle kültürlerini paylaşan Grup Rastak ile Diyarbakırlılar müziğe doydu.
 

HABERE YORUM KAT