1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da miting
Diyarbakır'da miting

Diyarbakır'da miting

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Halkların Demokrat Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve kadın örgütlerinin organizesi ile bir mitingi düzenlendi.

A+A-

İstasyon Meydanı'nda yapılan mitingde Abdullah Öcalan'ın Kürtçe mesajı okundu.

HDP, DBP ve kadın örgütleri Diyarbakır'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle miting düzenledi. Sabah saatlerinde miting alanına gitmek için kentin 4 ayrı noktasında kadınlar toplandı.

Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitinge Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Abdullah Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, belediye eşbaşkanları, İmralı heyetinde bulunan Ceylan Bağrıyanak, kadın örgütleri ve çok sayıda kadın katıldı. Program saygı duruşu ve Abdullah Öcalan'ın Kürtçe mesajının okunmasıyla başladı.

Mitingde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Bizim devrimimize selam olsun. Tüm dünya kadınları hoş geldi. Dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü kutlu olsun. Gururla şunu söylüyoruz. Kadınlar adım adım özgürlük yürüyüşünü büyüttüler. Kadınlar direndiler. İşkenceler, sokaklar ve meydanlarda direnmeye devam ettiler. Diyarbakır'da Rojava devriminin kadınları buluşmuştur. Artık geri dönüşü olmayan kesintisiz bir kadın devrimi süreci başlamıştır” dedi.

Daha sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, birliği, mücadeleyi ve dayanışmayı sevgi ile selamladığını belirterek, “2015 yılında bütün dünya kadınları Rojava'daki kadın devriminde yeni bir çağa merhaba dedi.

 Artık 21. yüzyıl kadın devrimi çağıdır. Bu çağda kadının asla köleleştirilemeyeceği ve kadının asla eşitsizlik ve adaletsizliğe mahkum edilemeyeceği bir çağdayız. Bin yıllardan bu yana ezilmek ve kölelik çizgisi bitti. Kazanmayı öğrendiler kadınlar” diye konuştu.
Program, Mezopotamya Kültür Derneğinin arbane grubu ve Kürtçe şarkılar ile devam etti.


(BE-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT