1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da meyvelerini vermeye devam ediyor
Diyarbakır'da meyvelerini vermeye devam ediyor

Diyarbakır'da meyvelerini vermeye devam ediyor

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte bir zamanlar silah seslerinin susmadığı Çermik ilçesinin dağlık alanına yapılmaya başlanan Helinamın Tatil Köyü’nün 1. etap çalışmaları bitme aşamasına geldi.

A+A-

Şimdiye kadar 12 milyon doların harcandığı proje, 200 milyon dolara mal olacak ve 2 bin kişiye direk istihdam sağlayacak.
Güneydoğu’nun ilk 5 yaldızlı tatil köyü olan Helinamın Tatil Köyü projesinde ilk etap bitme aşamasına geldi.

Çözüm süreciyle birlikte bir zamanlar silah seslerinin yankılandığı, şimdilerde ise iş makinelerinin yoğun mesai harcadığı, Çermik ilçesinin dağlık alanına kurulmaya başlanan Helinamın Tatil Köyü’ne ilk etap için 12 milyon dolar harcama yapıldı.

İlk etap için 200 kişinin istihdam edildiği projenin tamamlanmasıyla birlikte 2 bin kişiye direk iş imkanı sağlanacak.

İLK ETAP 20 MİLYON DOLARA MAL OLACAK

Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Çermikli iş adamı Helinamın Tatil Köyü sahibi Hamza Öner, 31 Ekim 2014 tarihinde projenin temelini attıklarını söyledi. 31 Aralık 2015’te ilk etabı teslim edeceklerini belirten Hamza Öner, “Güneydoğu’nun 5 yıldızlı Avrupa standartlarına bir tatil köyü yapıyoruz buraya. Burası aynı zamanda bir sağlık merkezi, termal sağlık merkezi bu bölgede çok ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorduk bu bölgede, şu anda o potansiyelin meyvelerini de görüyoruz.

İlk etabımız 20 milyon dolara mal oluyor. Bunun yaklaşık 12 milyon dolarlık yatırımını şu an yapmış bulunuyoruz öz kaynaklarımızla. Total projemiz 200 milyon dolarlık bir proje” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ EKONOMİDE, SOSYAL YAŞAMDA BİR RAHATLAMA GETİRDİ”

Çözüm sürecinin bölgede ekonomisinde, sosyal yaşamında bir rahatlama getirdiğini dile getiren Öner, “İnşallah bunun devamı gelecek. Biz ilk yatırım yapanlardanız ve çok da memnunuz.

Biz bu projeye başladığımızda birçok ön yargılı insan problemlerle karşılayabileceğimizi söyledi. Ama emin olun biz henüz hiçbir problemle karşılaşmadık. Ne bürokraside ne STK’larda ne kamuoyunda ne de buradaki yerel, adına ne dersek diyelim hiç kimse tarafından henüz bir sıkıntı yaşamadık. Projenin bitmesiyle direk 2 bin kişiye istihdam sağlayacak, şu an zaten 200 kişiye direk istihdam sağlıyoruz” diye konuştu.


Helinamın Tatil Köyü’nün mimarı Hakan Dölgen ise bölgedeki birçok kenti gezdiklerini mimarisini buna uygun yaptıklarını belirtti. Özellikle Mardin’in yamaca yerleştiği için eski dokusuyla modern mimariyi burada birleştirme çalıştıklarını ifade eden Dölgen, mimarinin kademe kademe giden evlerden oluştuğunu sözlerine ekledi.


Kaplıcalarıyla ünlü Çermik ilçesinde yapılan tatil köyü içerisinde sağlık ve termal merkezi de barındıracak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler