1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da Mesleki Eğitim Kampüsü inşa ediliyor
Diyarbakır’da Mesleki Eğitim Kampüsü inşa ediliyor

Diyarbakır’da Mesleki Eğitim Kampüsü inşa ediliyor

Diyarbakır Valiliği tarafından yürütülen, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen, “Diyarbakır’da Mesleki Eğitim ve Yerel Kalkınma Projesi” kapsamında “Mesleki Eğitim Kampüsü” oluşturuluyor.

A+A-

Proje kapsamında Diyarbakır/Sümerpark içerisinde bulunan yaklaşık 1.100 m2’lik bir alanda, Mesleki Eğitim Kampüsü oluşturulacak.

Yeni oluşturulacak merkezde kurulacak olan kampüs ile ilin ihtiyaç duyduğu alanlarda düzenlenecek eğitimler doğrultusunda, ilgili sektörler için kalifiye ara eleman yetiştirilmesi sağlanacak.
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy yaptığı açıklamada; “Oluşturulacak merkezde kaynak, tekstil, kuaför, elektrik, taş işleme, seramik, cam atölyeleri ve Diyarbakır’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına yönelik atölyeleri açmayı planlıyoruz. Amacımız bu proje kapsamında işini daha iyi yapan, kalifiye, üretken ve gelişmelere açık bireyler yetiştirmektir.
Ayrıca bu proje ile Diyarbakır’da Kamu, Sanayi ve Üniversite işbirliği içerisinde, eleman ihtiyacı duyulan meslek gruplarına yönelik özel kurs planlamaları ve eğitimleri yapılarak gençlerin ve mesleki eğitim almak isteyen vatandaşların bu programdan yararlanması sağlanacak. Gelecekte bu kampüs içerisinde kadınlara özel bir alan oluşturularak kadınların burada mesleki eğitim almalarını planlıyoruz” dedi.
 
Vali Aksoy, proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Oluşturulacak olan merkez ilde faaliyet gösteren pek çok sektör için kalifiye eleman ihtiyacını karşılaması açısından önem arz ediyor. Gençlere yönelik yapılacak bu yatırımlar geleceğe yatırım yapmaktır” dedi.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT