1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da "Mehmet Akif Ersoy" Paneli
Diyarbakır'da "Mehmet Akif Ersoy" Paneli

Diyarbakır'da "Mehmet Akif Ersoy" Paneli

Dicle Üniversitesi (DÜ) Sosyal ve Kültürel Değerler Tanıtma Kulübü'nce Diyarbakır'da "Dünyamızı Aydınlatanlar Mehmet Akif Ersoy" konulu panel düzenlendi.

A+A-

DÜ Kongre Merkezi'ndeki panel öncesinde Mehmet Akif Ersoy'u anlatan Fotoğraf sergisi açıldı. Sergiyi Vali Mustafa Toprak ve DÜ Rektörü Ayşegül Jale Saraç'ın aralarında bulunduğu çok sayıda davetli gezdi.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Aysun Eren'in, Ersoy'un hayatını anlatan sunumunun ardından düzenlenen panelde konuşan Türkiye Aile Platformu Genel Koordinatörü Ayşe Serap Şahiner, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un gençlere verdiği öneme değindi.

Gençlerin, merhum Ersoy'u son anında dahi yalnız bırakmadığını anlatan Şahiner, "Onu gençler defnetmişlerdir. Mehmet Akif Ersoy, gençlere model olması gereken güzel bir ahlaka sahipti" dedi.

Mehmet Akif Ersoy'un çok güzel bir ailede yetiştiğini belirten Şahiner, şunları söyledi:

"Annesi ona çok güzel bir eğitim vermiş. Bugün topluma faydalı olmuş, arkasında iz bırakmış insanların ortak özelliği çok düzgün bir ailede yetişmiş olmalarıdır. Çok erdemli, manevi donanımları olan annelerin elinde büyümeleridir. Arnavut olduğunu söyleyen Ersoy'un hiçbir zaman başka bir etnik kimlikte olduğunu hissetmedik. Çünkü onda millet, ümmet ve insan olmanın bilinci vardı. Bu güzel ortamda alınacak önemli mesajlardan biri budur.

Bugün ülkemizde maalesef çok farklı zihniyetteki insanların, çok maksatlı yapmaya çalıştıkları, bizim gibi aynı topraklarda aynı değerler ortamında yaşamış pek çok kardeşimizi birbirinden farklı etnik kimlikleri ön plana çıkararak yabancılaştırmaya ve üzülerek söylüyorum, düşman etmeye çalışanlara Ersoy'un etnik kimlikçiliği ne kadar arka plana attığını ve hatta yok saydığını bir Arnavut olsa da hiç belirtmediği bir mesajdır. Mehmet Akif Ersoy çok merhametli bir insandı."

Ersoy'un hayatını anlatan Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Karakaya da Mehmet Akif Ersoy'un çok başarılı bir öğrencilik yaşamı geçirdiğini söyledi.

Ersoy'un "Çanakkale Şehitleri" şiirine değinen Karakaya, "Devlet o dönemde bütün şairleri ve yazarları Çanakkale'ye götürmüş, yaşanan destanı yazsınlar istemiştir. Ancak hiçbiri doğru dürüst bir kalem oynatamamış. Çanakkale'yi sadece vapurdan geçerken gören Mehmet Akif Ersoy ise 'Çanakkale Şehitleri' şiirini yazmıştır. O şiiri okuduğunuz zaman görüyorsunuz ki sanki o sahneler, Mehmet Akif Ersoy'a gösterilmiş. Ben de o sahnelerin kendisine gösterildiği kanaatindeyim" diye konuştu.

Panel, Araştırmacı-İlahiyatçı Mehmet Çiçek'in konuşmasıyla devam etti.

HABERE YORUM KAT