1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da medya-yargı ilişkilerinin güçlendirilmesi toplantısı
Diyarbakır'da medya-yargı ilişkilerinin güçlendirilmesi toplantısı

Diyarbakır'da medya-yargı ilişkilerinin güçlendirilmesi toplantısı

DİYARBAKIR'da Avrupa Birliği ve Türkiye'nin finansmanını sağladığı 'Kitlesel Medya ve Yargı İlişkilerinin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında bir toplantı yapıldı.

A+A-

Toplantıda konuşan Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Akın Çakın, "Yargının medyanın ilgi duyduğu önemli kitlesel olaylarda bilgi akışını sağlamaması, bazı sıkıntılara sebep olmaktaydı. Bu projeyle 25 yargı mensubu eğitim programına alınacak. 100 basın mensubu da yargı ile ilgili konularda eğitilecek" dedi.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nca yürütülen ve Avrupa Birliği'nin finansal destek sağladığı 'Kitlesel Medya ve Yargı İlişkilerinin Güçlendirilmesi Projesi' toplantısı Diyarbakır Green Park Otel'de yapıldı. Toplantıya Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Akın Çakın, Uluslararası Hukuk İşbirliği Alman Vakfı'ndan Başsavcı Vekili Gerhard Jarosch, Başsavcı Günther Feld, bölgedeki adliyelerin başsavcı, hakim ve savcıları katıldı. Toplantıda, Avrupa Birliği müzakere sürecinin yargı ve temel haklar faslının açılış kriterlerinden biri olarak belirlenen Yargı Reformu Stratejisi için hazırlanan taslak belgede, yargı-medya ilişkilerinin geliştirilmesi ve büyük adliyelerde basın sözcülüğü kurumunun kurulmasının öngörüldüğü belirtildi.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Akın Çakın, "Hakim ve savcılar kararlarıyla konuşur. Ancak yargının medyanın ilgi duyduğu önemli kitlesel olaylarda bilgi akışını sağlamaması, bazı sıkıntılara sebep olmaktaydı. Öncelikle yargı, basının hürriyetine saygı duyarak, onun bilgi ihtiyacını karşılamalıdır. Basın mensupları, haberi verirken yargının bazı hassasiyetlerine, özellikle soruşturmanın gizliliği gibi ilkelere saygı duymalıdır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bu projeyi gündemimize aldık. Bu projeye başladığımızda Anayasa değişikliği yapılmamıştı. Ancak bu bir problem teşkil etmedi. Bu projeyle 25 yargı mensubu eğitim programına alınacak. 100 basın mensubu da yargı ile ilgili konularda eğitilecek. Bu kapsamda yurtdışı ziyaretlerimiz de olacak. Bu proje hem bir ihtiyaçtan, hem de yargının gündemde olması nedeniyle kendini ihtiyaç hissettirdi. Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları kamuoyunca da takip edildi. Düzenli bilgi akışı sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Belki biraz geciktik. Bundan sonraki olaylarda bu ilişkinin güçlendirilmesi gerekir"dedi.

Proje toplantısında daha sonra Almanya ve Hollanda'dan gelen proje danışmanları, kendi ülkelerindeki deneyimlerini aktardılar. Proje çerçevesinde AB üyesi ülkelerle karşılaştırmalı analiz yapılması, 25 hakim ve savcının basın sözcüsü olarak eğitilmesi, 5 pilot adliyeye medya ve halkla ilişkiler ofisi kurulması, 2 model ülkeye çalışma ziyareti düzenlenmesi öngörülüyor. Proje çerçevesinde Diyarbakır'dan sonra İstanbul, İzmir ve Adana'da da çalıştaylar düzenleneceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT