1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da mayın mağdurları sergisi
Diyarbakır'da mayın mağdurları sergisi

Diyarbakır'da mayın mağdurları sergisi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Ottawa Sözleşmesi'nin imzalanmasının 10. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek konferans kapsamında mayın mağdurları fotoğraf sergisi açıldı.

A+A-

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Yerel Gündem-21 Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Mazlumder Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği ve Diyarbakır Tabip Odası tarafından Diyarbakır'da 2 Mart'ta 'Mayınsız Türkiye Konferansı' düzenleneceği belirtildi. Konferans kapsamında mayın mağdurları fotoğraf sergisi açıldı. Sümer Park Sanat Galerisi'nde 2 gün boyunca gezilebilecek olan serginin açılışı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası (ICBL) Yöneticisi Kasia Derlicka tarafından yapıldı.

Baydemir açılışta yaptığı konuşmada, mayınsız bir dünya arzuladığını dile getirerek, mayının nasıl yürek parçaladığı, nasıl ölümlere yol açtığını yarın düzenlenecek toplantıda dünya kamuoyuyla paylaşmaya çalışacaklarını söyledi. Baydemir, “Öncelikle mayınsız bir Ortadoğu, mayınsız bir Türkiye ama en nihayetinde mayınsız bir dünya oluşturma girişiminde bulunan bütün arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Hakikaten de mayın, insanlık ailesine karşı, insan yaşamına karşı, insanın beden bütünlüğüne karşı kurulmuş en sinsi pusudur.

Dolayısıyla mayınsız bir gelecek yaratmak, mayınsız bir dünya oluşturmak hepimizin görev ve ödevidir. Mayının nasıl bir yaşam kurguladığını bu sergide bütün çıplaklığıyla göreceğiz. Mayının nasıl yürek parçaladığı, nasıl ölümlere yol açtığını yarın düzenlenecek toplantıda dünya kamuoyuyla paylaşmaya çalışacağız. Benim inancım, savaşsız bir ortamda mayınlar illetinden kurtulmak çok daha olanaklı olacaktır. Mayınsız bir ülke kurgularken, savaşsız bir ülke de kurgulamakta büyük bir fayda olduğunu düşünüyorum. Bütün sorunlarımızın onurlu bir barışla nihayete ereceği, yakın bir gelecekte toprağın altında ve üstünde tek bir mayının kalmadığını ümit ediyorum. İşte bu gelecek için de hep birlikte el ele, yürek yüreğe, omuz omuza bir çalışma diliyorum. Sergimiz mayınsız bir Türkiye'nin inşasında, bilinç artırmada ileri bir adım olmasını diliyorum” dedi.

ICBL Yöneticisi Kasia Derlicka ise, mayınların insan hayatını etkilemeye devam ettiğini ifade etti. Derlicka, "Bugün ve yarın yapılacak çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum. Özellikle Türkiye'de ve bölgede mayın kampanyalarıyla ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e desteklerinden ötürü teşekkürlerimi iletiyorum. Sizlerle bugün burada olmak benim için büyük bir zevk. Ottawa Sözleşmesi'nin 14. yılında hepinize tebriklerimi iletiyorum. Türkiye dahil 100 ülkede örgütlenmiş bir sivil toplum örgütüyüz. Son 20 yıldır her yerde mayınların yeraltından çıkarılması için çalışan bir örgütüz. Türkiye'nin Ottawa'da yer alması bizim için önemlidir. Maalesef son 10 yıldır Türkiye'de mayınlar insanların hayatlarını etkilemeye devam ediyor.

Bu nedenle biz Diyarbakır'a bu etkinliğe katılmak üzere geldik. Burada kesimlerle plan ve stratejilerimizi geliştirmek istiyoruz. Diyarbakır'daki izlenimlerimizi pazartesi günü Ankara'da yapacağım görüşmelerde aktaracağım. Yetkililerle yapacağım görüşmelerde mayınların temizlenmesi için daha fazla baskılarda bulunacağım. Savaştan sonra insanların hala mayından etkileniyor olması maalesef kaygı vericidir. Bunu engellemek için birlikte çalışacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Baydemir ve Derlicka, serginin açılışını yaparak mayın mağdurlarıyla bir araya geldi. ICBL, Uluslararası Engelliler Örgütü (HANDİCAP) temsilcileri, TBMM'de grubu bulunan partilerin milletvekilleri, yerel yöneticiler, bölgede çalışmalar yürüten farklı meslek ve toplum kesimlerinin temsilcilerinin katılacağı konferansta ise Türkiye'deki uygulamalar ve uluslararası deneyimlerin ele alınacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT