1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Mahkumlar için Özel Program
Diyarbakır'da Mahkumlar için Özel Program

Diyarbakır'da Mahkumlar için Özel Program

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında tutuklu ve hükümlülerin dinî ve ahlakî gelişmelerini sağlamaya yönelik yapılan işbirliği çerçevesinde, Ramazan ayı için cezaevlerinde özel programlar düzenlenecek. Mahkumlara, Ramazan ayının önemini

A+A-

11 ayın sultanı Ramazan, yarın başlıyor. Diyanet Ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı. Tüm camilerde mukabeleler okunacak, teravih namazları kılınacak. Ramazan-ı Şerif'te cezaevleri ile yetiştirme yurtları da unutulmadı. Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde bu yerlerde Ramazan'a özel sohbetler yapılacak.

Cezaevlerinde Kur'an-ı Kerim öğretimi ve dinî vecibelerin yerine getirilmesi sağlanıyor. Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, Ramazan ayı hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı. Rağibiye camiinde hatimle teravih namazı kıldırılacağını dile getiren Melek, tüm camilerde mukabele okunacağını söyledi.

Ulu camide öğle namazı öncesi vaaz verileceğini anlatan Melek, "Teravih öncesi imamlarımız tüm camilerde vaaz verecek. Ramazan ayı dolayısıyla cezaevlerini de unutmadık. Burada mahkumlara özel programlar düzenlenecek. Sosyal Hizmetlere bağlı 13-18 yaş grupları için erkek-kız yetiştirme yurtlarında programlar yapılacak. Ramazanın manevi atmosferi oralara yansıtılmaya çalışılacak. Ayrıca, yerel kanallarda da programlar yapılacak. Bir televizyon kanalımızda sadece hanımlara yönelik özel program yapılacak" dedi.

Camilerde bayan ve çocuklara yer ayrıldığını anlatan Melek, Kur'an kurslarının bulunduğu camilerde saat 10.00 ile 11.00 arasında bayanlar için mukabele okunacağını belirtti. Bayanlar için yine sohbet yapılacağını dile getiren Melek, sohbetin son 15 dakikasında bayanlardan gelecek sorulara cevap verileceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4 hocanın Diyarbakır için görevlendirildiğini kaydeden Melek, "Hocalarımız merkez ve ilçelerde vatandaşlara sohbet edecekler. Emekli vaizlerimizin yanında üniversiteden İlahiyat Fakültesi'ndeki öğretim üyelerimizden de vaazlar konusunda faydalanıyoruz. Hazreti Süleyman camisinde ilk defa bu yıl mukabele ve sohbet programları yapılacak. İki yerel radyoda Ramazan dolayısıyla sohbetlere devam edilecek. Ramazan'ın gelişini müjdeleyen ayet, hadis ve güzel sözlerin yer aldığı bez afişler de Diyarbakır'ın merkezi yerlerine asıldı" diye konuştu.