1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da madde bağımlılığı tartışıldı
Diyarbakır'da madde bağımlılığı tartışıldı

Diyarbakır'da madde bağımlılığı tartışıldı

Çalıştaya Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'da katıldı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının düzenlediği ve Amed'de bulunan 60'a yakın sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı “Madde Bağımlılığıyla Mücadele” konulu çalıştay Sümer Park Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonunda gerçekleşti.

Çalıştaya Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'da katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, madde bağımlılığının kent açısından oldukça önemli bir sorun olduğunu, bugün bu sorunu tartışmak için bir araya geldiklerini söyledi. Belediyenin bu konuda öncü olması gerektiğini aktaran Kışanak, “madde bağımlılığı oldukça zor bir konu. Bunun için herkes bir araya gelmeli. Daha önce yaşanan deneyimlerde bize birlikte çalışmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Madde bağımlılığının profesyonel tedavi boyutundan önce bir şeyler yapmaları gerektiğini sözlerine ekleyen Kışanak, “ tedavi boyutu bu işin son halkasıdır. Bu konuda toplumun tüm katmanlarıyla bir araya gelmeliyiz” diyerek madde bağımlılığıyla ilgili çalışma yürüten herkesin fikirlerine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Kurumsal olarak bu konuyu oldukça önemsediklerini kaydeden Kışanak, madde bağımlılığıyla mücadele için birim açmayı düşündüklerini de sözlerini ekledi. Bu konuda Amed bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaya hazır olduklarını belirten Kışanak, “bu birim tek başına başarılı olamaz. Sizlerin katkısıyla ve değerli fikirleriyle başarıya ulaşabilir. Madde bağımlılığı konusunda sizlerle ortak çalışmayı düşünüyoruz” dedi.

Kışanak'ın konuşmasının ardından sivil toplum örgütü temsilcileri söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdi.

Madde bağımlılığıyla mücadele konusunda çalışacak olanların öncelikle algılarını değiştirmeleri gerektiğini belirten ÇAMATEM Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezinden Dr. Elif Ateş Budak, madde bağımlılarını zorla tedavi etme gibi bir şanslarının da olmadığını sözlerine ekleyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “En başta madde bağımlısını tedavi konusunda ikna etmeliyiz. Ondan sonra işin sosyal boyutuna eğilmeliyiz.”

ÇAMATEM'in tedavi boyutunda teknik olarak yeterli olduğunu kaydeden Budak, rehabilitasyon konusunda eksikliklerinin olduğunu ve bu konuda belediye ile ortak çalışabileceklerini söyledi. Budak, “ ÇAMATEM'e tedavi için Van ve Muş'tan gelenler var. Amed'de madde kullanımı yaygın olmasına rağmen başvuru sayısı oldukça az. Bu yüzden bu konuda çalışmalar yapmalıyız” şeklinde konuştu

Budak'ın ardından söz alan Amed PDR-ÇADER (Psikolojik Danışmanlar ve Rehberlik Alanı Çalışanları Derneği Başkanı Mustafa Arık, öncelikle acil eylem planı çıkarmaları gerektiğine vurgu yaparak “bu konuda ilk adımı koruyucu ve önleyici şemsiyesini oluşturmalıyız” dedi. Bu adımın eksik kalması durumunda tüm emeklerinin boşa gideceğinin altını çizen Arık, ayrıca farkındalık çalışmaları yürütmeleri gerektiğini ve bu programın başlı başına bir iyileştirme yaratacağını belirtti.

Bu konuda uzun zamandır çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Amed Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş, kadın sığınma evlerine başvuranların yüzde 70'inin eşlerinin madde bağımlısı olduğunu dile getirdi. Madde bağımlılığıyla ilgili bir politikalarının olması gerektiğine vurgu yapan Alataş, “devlet bu konuda pasif davranıyor. Sorunu görmezden geliyor. Çatışmalı dönemde bu tür şeyler normaldir mantığını da bizler aşmalıyız. Madde bağımlılığına karşı savaş açmalıyız” dedi.

Madde bağımlılığı konusunda ilk olarak sistemi teşhir etmeleri gerektiğini belirten Psikolog Şiyar Güldiken “bir çok arkadaşımız sistemin rolünü tam olarak bilmiyor. Sistem maddenin kullanımı ve dolaşımını ciddi anlamda destekliyor. Bunu yapılan çalışmalarda görmekteyiz” şeklinde konuştu.

Amed'de madde kullanımının iyice yaygınlaştığını artık herkesin bildiğini ifade eden Güldiken, mahalle meclisinde çalışan arkadaşlarının dahi madde kullandığını ve bu arkadaşların irdelenmesi gerektiğini söyledi. Güldiken, ayrıca bu işin büyük rantlar sağladığını, bu yüzden de bu alanda çalışacak arkadaşların güvenlik anlamında risk altında olabileceklerini dile getirdi.

Yapılan görüş ve önerilerden sonra çalıştay sona erdi.

HABERE YORUM KAT