1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Lys heyecanı
Diyarbakır'da Lys heyecanı

Diyarbakır'da Lys heyecanı

Öğrenciler sınavda ter dökerken aileleri dışarıda Yasin i Şerif okuyarak dua etti

A+A-

Diyarbakır'da yapılan LYS-2 sınavında, öğrenciler sınavda ter dökerken aileleri okul önlerinde heyecanlı bekleyişlerini sürdürüp dua etti.

Tek oturumda yapılan ve 135 dakika süre verilen Fen Bilimleri Sınavı'nda (LYS -2) öğrencilere fizik, kimya ve biyolojiden 90 soru yöneltildi. Sınavın yapıldığı merkezlerden biri olan Yenişehir ilçesindeki Ziya Gökalp Anadolu Lisesi önünde çocuklarının sınavdan çıkmasını heyecanla bekleyen aileler, güneşten korunmak için gölgelik yerlere sığınarak sınavın bitmesini bekledi. Velilerden kimi dua etti, kimi veliler de oturduğu kaldırımda Yasin-i Şerif okudu.

Kızının sınavdan çıkmasını bekleyen Ayşe Metin, kızının geçen yıl yaşadığı stresten dolayı kaybettiğini bu yıl ikinci kez sınava girdiğini söyledi. Metin, geçen hafta yapılan LYS Matematik sınavının öğrenciler için çok ağır geçtiğini savunarak, "Çocuklara akademik sorular yönelttiler. Bir veli olarak devletin de buna göre bir eğitim vermesini istiyoruz. Tek umudumuz bu sınavın öğrenciler açısından kolay geçmesidir" dedi.

Kimi zor dedi, kimisi ise kolay

Sınavdan çıkan öğrencilerden Nagihan Butaku, bu yılki YGS'nin geçen yılki YGS'ye göre zor olduğunu savundu.

Batuka, "ÖSYM bu kadar zorlamaz diye bekliyordum ama zorladı. LYS matematik sınavı geçen yıla göre bana çok ağır geldi. Özellikle geometri soruları bana çok ağır geldi. Bugünkü sınav da ise fizik geçen yıla göre biraz kolaydı. Kimya zordu, biyoloji ise bilgiye dayalıydı yorum sorusu yoktu" ifadelerini kullandı. 

Sınavdan çıkan Gülşin Yalçıner de geçen hafta yapılan LYS matematik sınavında soruların zor olduğunu ama bugünkü fizik, kimya ve biyoloji sorularını kolay çözdüğünü anlattı.

HABERE YORUM KAT