1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da lisedeki patlama davası
Diyarbakır'da lisedeki patlama davası

Diyarbakır'da lisedeki patlama davası

Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Anadolu Lisesinin kızlar tuvaletine bırakılan el yapımı patlayıcının infilak etmesi olayında yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 4 öğrencinin yargılanmasına başlandı Tutuklu 4 öğrenci tahliye edildi.

A+A-
Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Anadolu Lisesinin kızlar tuvaletine bırakılan el yapımı patlayıcının infilak etmesi olayında yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 4 öğrencinin yargılanmasına başlandı. Davada tutuklu yargılanan 4 öğrenci, tahliye edildi.
 
Dİyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıklar B.D.İ, R.G, F.A ve H.Ö ve avukatları hazır bulundu.
 
Sanıklardan B.D.İ savunmasında üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Okuldaki patlamadan sonra da beni gözaltına aldılar. Patlama sesini biz de duyduk. Dışarı çıktığımızda lavaboda hasar meydana geldiğini öğrendik. Daha sonra sınıflara geri döndük. Sonrasında ise polis geldi ve beni gözaltına aldı" dedi.
 
Sanık avukatı Erhan Ürküt de okulda tuvalet kısmına giriş ve çıkışları gösteren kameraların olduğunu aktararak, söz konusu kameralara el konulmadığını ileri sürdü. Ürküt, dosyada somut delil bulunmadığını savundu.
 
Tahliye taleplerinin ardından mahkeme heyeti kararını açıklamak için duruşmaya ara verdi. Heyet, sanıklar B.D.İ, R.G, F.A ve H.Ö'yi "savunmalarının alınması, karartılacak bir delilin olmaması ve tutuklu kaldıkları süreyi" dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.
 
İDDİANAMEDEN
 
Diyarbakır'da 9 Ekim'de Selahattin Eyubi Anadolu Lisesinin kızlar tuvaletine bırakılan el yapımı patlayıcı infilak etmiş, ölen ya da yaralananın olmadığı patlamada, tuvalette hasar meydana gelmişti. 
 
Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında TCK'nın "Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirmek" ile "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından ile 10 yıl arasında hapis cezaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT