1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da leoparı öldürene suç duyurusu
Diyarbakır'da leoparı öldürene suç duyurusu

Diyarbakır'da leoparı öldürene suç duyurusu

Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği, leoparın ölümüyle ilgili, öldürenlerin tanıklığı dışında herhangi bir delil bulunmamasına ve otopside iki mermiye daha rastlandığına dikkat çekti. Öldürenlerden şikayetçi oldu.

A+A-

Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (HYHKD), Diyarbakır'da öldürülen leoparla ilgili yazılı bir açıklama yaparak leoparı öldüren şahısların adli ve idari yönden cezalandırılması için şikayetçi olduğunu açıkladı.

Bianet'te yer alan habere göre, Merkez Av Komisyonu kararlarınca koruma altında olduğu devletçe ifade edilen bir leoparın, "halk güvenliği" gerekçesi ile yine halkça infaz edilerek katledildiğini ifade eden dernek, olayın nasıl cereyan ettiğine ilişkin leoparın şüpheli ölümüne sebep olan kişilerin tanıklığı dışında herhangi bir delil bulunmamasına dikkat çekti.

Birçok yaban hayvanı gibi leoparların da ciddi bir yaşamsal tehdit hissetmedikçe, doğal avları arasında bile bulunmayan insanlara saldırmadığının, aksine insandan korkup kaçtığının altını çizen dernek, “Artık nesli tükenmiş sınıfına dahil edilen bir yaban hayvanının, bu şekilde öldürülmesi, öldürüldükten sonra da postunun sergilenilerek ivedi bir şekilde satışa sunulması ya da ölü bedeninin müzede sergilik mal muamelesi görmesi kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi.

Açıklamada, hayvanın otopsisi sonucunda, öldürülen hayvanın vücudundan kurşun çıktığı kayıtlara geçtiği ve bunun hayvanın daha önceden beri avlanmak istendiğinin bir işareti olduğu da belirtildi.

Suç duyurusunda şu ifadelere de yer verildi:

"Kendilerini korumak için leoparı vurduklarını ifade eden şüpheliler, basına yansıyan ifadelerinde kendileri ile çelişmiş, vurulması yasak olan hayvanı kendilerini korumak amacı ile öldürdüklerini ifade etmiştir. Ancak, öldürülen hayvanın vücut ağırlığı, Dicle Üniversitesi'nde yapılan otopsi sonucunda 90 kg olarak tespit edilmiştir.

"Şüpheli Kasım Kaplan, basına verdiği demeçte "1,5 metre yükseklikten aşağıya düştük ve yaklaşık 10 metre yuvarlandık" demiştir. Takdir edilmelidir ki 90 kiloluk, oldukça yırtıcı pençeleri olan yabanî bir hayvanla boğuşarak ve 10 metre yuvarlanılması durumunda, şüphelinin sağlık durumu çok daha farklı bir halde olmalı idi, bu tablo karşısında birkaç sıyrık ile bir leopar saldırısından kurtulmak, eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur."

Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği'ni temsilen Burak Özgüner adına hazırlanan ve ve 4915 SY Kara Avcılığı Kanunu, 5199 SY Hayvanları Koruma Kanunu, Merkez Av Komisyonu 2013-2014 kararları, 5237 SY Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine dayandırılan suç duyurusu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildi.

HABERE YORUM KAT