1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Leopar davası sürüyor
Diyarbakır'da Leopar davası sürüyor

Diyarbakır'da Leopar davası sürüyor

Çınar Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklar, Mahmut ve Kasım Kaplan hazır bulundu.

A+A-

Duruşmaya, Gaziantep Baro Başkanlığının Hayvan Hakları Kurulu vekili Naile Uzun müdahil olarak katıldı.

Sanıklar, avukatı aracılığıyla diğer celsede detaylı savunma yapacaklarını söyledi.

Avukat Uzun, Adli Tıp Kurumu raporunda sanık Kasım Kaplan'ın vücudunda leopar saldırısı sebebiyle oluştuğu iddia edilen yaralanmanın basit bir çizik olduğunu ve hayati tehlike oluşturmadığını savunarak, raporun kendi iddialarını desteklediğini belirtti.

Celse arasında leoparın saklandığı iddia edilen yerle ilgili keşfin yapıldığını belirten Uzun, leoparın vücut hacminin dikkate alındığında saklanmasına uygun yer olmadığını ileri sürdü.

Uzun, "Sanıkların gösterdiği yer gerçeği yansıtmıyor. Keşifte yer alan bilirkişiler konunun uzmanı olmadığını düşünüyorum. Bu sebebple Yakındoğu Üniversitesi'nde yaban hayatı üzerine uzman olan Prof. Dr. Nülifer Aytuğ'un talebimiz üzerine düzenlediği raporu dosyaya sunuyorum. Bu hali ile bilirkişi incelemesi bizim açımızdan yetersizdir. Bu sebeple mahkemenin başka bilirkişiyi dosyaya atamasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Mahkeme heyeti ise dosyanın başka bir bilirkişiye verilmesine ilişkin talebin gelecek celsede savunmalar tamamlandıktan sonra karar verilmesini uygun görerek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Çınar Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, leoparı öldüren Mahmut Kaplan ve leoparın saldırısı sonucu yaralanan Kasım Kaplan hakkında "Kara avcılığına muhalefet" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT