1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kuzey Kürdistan birlik ve çözüm konferansı
Diyarbakır'da Kuzey Kürdistan birlik ve çözüm konferansı

Diyarbakır'da Kuzey Kürdistan birlik ve çözüm konferansı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da hafta sonu yapılacak olan 'Kuzey Kürdistan Birlik ve çözüm Konferansı'nın çalışmaları devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır'da, hafta sonu gerçekleştirilecek 'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı' ile ilgili konuşan hazırlık komisyonu üyesi Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, konferansa katılmayacağını belirten Hak-Par Genel Başkanı Kemal Burkay'a kapılarının son güne kadar açık olduğunu söyledi. Akengin, konferansın sonunda, farklı kesimlerden Kürtlerin taleplerini ortaklaştırmayı hedeflediklerini de ifade etti.

Kemal Burkay'ın konferans ile ilgili BDP'ye mektup yazdığını kaydeden Akengin, "Mektup yanlış yere gitmiş. Aslında BDP'nin de bir bileşeni olduğu DTK'ya yazılması gerekiyordu. Her iki partiye 5'er delege yeri hazırladık. Son güne kadar kapımız Sayın Kemal Burkay'a konferans için açıktır. Aynı zamanda Hüda-Par ve diğer kesimlere de açıktır” dedi. Abdullah Akengin, konferansın Kürtler arasındaki birlikteliğin ve ittifakın sağlanması açısından da çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Konferansın sonunda Kürtlerin talepleri ile ilgili olarak farklı kesimlerin taleplerini ortaklaştırmayı hedefliyoruz. Bundan sonra Kürtler birbirini iknaya yönelik bir tutum sergileyecektir. Her görüşe saygı duyuyoruz ve uygun platformlarda bu eleştirileri tartışıp ortak sonuca ulaşmayı istiyoruz" diye konuştu.

Konferansın taslak programını da açıklayan Akengin, “Konferans açılış konuşmaları ve süreç değerlendirmesi ile başlayacak. Daha sonra 'Kuzey Kürdistan'ın statüsü ve Anayasal süreç', 'Toplumsal sorunlar ve Çözüm arayışları' ve 'Ulusal birlik ve ortak tutum' başlıkları altında yapılacak olan konuşma ve tartışmalar ile sona erecektir" şeklinde konuştu.Akengin, köy korucuları ve aşiret liderlerine bu süreçte önemli görevler düştüğünü belirterek, konferansa sürpriz isimlerin katılabileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT