1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kütüphane haftası etkinlikleri
Diyarbakır'da kütüphane haftası etkinlikleri

Diyarbakır'da kütüphane haftası etkinlikleri

DİYARBAKIR - Kütüphane Haftası'nın 50. yılı Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) düzenlenen çeşitli etkinlikler kutlandı.

A+A-

 Etkinlikte bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, okumanın önemine vurgu yaparak, “Gelişmiş toplumlarda okuma alışkanlığının toplumun her katmanında karşımıza çıktığını net olarak görüyoruz. Akıllı toplumların bireyleri; durakta, piknikte, mutfakta kitap okumak için fırsat kolluyor, zaman yaratıyor ve mutlaka okuyor” dedi.

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kütüphane Haftası etkinlikleri Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, kamu kurum yetkilileri, öğrenciler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Kongre Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, gelişmiş toplumların okuma alışkanlıklarına değindi. Okumanın önünü kesen, kitaba ulaşım engellerin neler olduğunun tartışılması gerektiğini belirten Vali Kıraç, “Dünya sahnesinde ben de varım, benim de sözüm dinlensin, ben süper güç olacağım diyerek etkin rol almak isteyen toplumlar, muhataplarının kültür yapılarını zaafiyete uğratmasının ötesinde bireylerinin okuma alışkanlığının geliştirilmesine önem verdiler, kitap basımını teşvik ettiler, kitap fuarları ile toplumlarını dinamik tuttular. Gelişmiş toplumlarda okuma alışkanlığının toplumun her katmanında karşımıza çıktığını net olarak görüyoruz.

Akıllı toplumların bireyleri; durakta, piknikte, mutfakta kitap okumak için fırsat kolluyor, zaman yaratıyor ve mutlaka okuyor. Kitabı hayatları içerisinde su gibi, hava gibi vazgeçilmez kılıyor. Bu nedenle bizim toplumumuzun da kitapla buluşmasını sağlayacak yöntemleri tartışmalıyız. Okumanın önünü kesen, kitaba ulaşımı engelleyen nelerdir, onları tartışmak gerekiyor. Bana göre bugün ve özellikle haftanın öneminden de istifade ederek bunları konuşarak çözüm yolları bulmak en doğru davranış biçimi olacaktır” dedi.

“TÜRKİYE'DE BİREY 4 SAAT 17 DAKİKA TELEVİZYON İZLİYOR”

Türkiye'de televizyon izleme alışkanlıkların olumsuz bir oranda olduğunu anlatan Vali Kıraç, bir kişinin günlük 4 saat 17 dakika televizyon izlediğini söyledi. Vali Kıraç, “Ülkemizin dört saat on yedi dakika süre televizyon izlemeyle dünyanın önde olan ülkelerden biri olduğunu maalesef burada söylemek zorundayım. Akşam ailenin tamamı televizyonun karşısına geçiyor, gözler kapanana ve yatana kadar kimse kimseyle konuşmuyor, hiç kimse bir kitap okumuyor, hiçbir olayı birbirleri ile paylaşmıyor. Bu acı toplumsal gerçeği acilen değiştirmek için üzerine akıl yormalı ve kütüphanelerimizi gündeme taşımalıyız” diye konuştu.

“DİYARBAKIR'DA 2013 YILI İÇERİSİNDE 389 BİN KİŞİ KÜTÜPHANELERDEN YARARLANDI”

Diyarbakır'daki kütüphanelerin ziyaret, kitap dağıtımı gibi bilgilerini de paylaşan Vali Kıraç, Diyarbakır'da bir yıl içerinde 389 bin kişinin kütüphanelere gittiğini ifade ederek, “İl Halk Kütüphanesi kullanım verilerine baktığımızda; il halk kütüphanemizden 2013 yılı içinde 389 bin kişinin yararlandığını, 25 bin üyeye ulaşıldığını ve bu üyelerin 142 bini kitap ödünç aldığını görüyoruz. 2013 yılında İstanbul İl Halk Kütüphanesi'nin 49 bin ödünç verme, 8 bin 695 üye, Konya İl Halk Kütüphanesi'nin ise 83 bin ödünç verme 6 bin 800 üyeden oluşan istatistikleriyle karşılaştırdığımızda Türkiye ortalamalarının üstünde olan bu tablo bu toprakların daha nice edebiyatçı ve yazar yetiştireceği konusunda bizlere umut vermektedir” şeklinde konuştu.

Vali Kıraç, konuşmasının ardından Kütüphane Haftası etkinliklerinde en çok kitap okuyanlara plaket verdi. Program, yazar, şair Kadri Göral'ın dinletisinin ardından sona erdi.

(ÜN-AKK-AŞ-Y) 

HABERE YORUM KAT