1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kürtçe şarkılarla tango
Diyarbakır'da Kürtçe şarkılarla tango

Diyarbakır'da Kürtçe şarkılarla tango

Diyarbakır ile Arjantin'in başkenti Buenos Aires kültürü, Diyarbakır'daki tango gecesinde bir araya geldi. Arjantinli dansçılar Kürt şarkıcıların parçalarıyla dans etti.

A+A-

'Diyarbakır-Buenos Aires Kültür Sanat Buluşması' adı altında 1.Diyarbakır Buenos Aıres Kültür Sanat Buluşması yapıldı.

Arjantin'in başkenti Buenos Aıres'in dünyaca ünlü tango dansçıları Julian Sanchez ve Melina Mourıno, Dj Serdar Ömer eşliğinde Diyarbakır'da yapılan tango gecesinde buluştu. Nefes kesen gösterileriyle, izleyenleri kendilerine hayran bıraktıran dansçılar, Kürt sanatçıları Ciwan Haco, Mehmet Atlı, Koma Hivron ve Jan Axin'in şarkılarıyla dans ederken renkli görüntüler ortaya çıktı.
Üç yıl önce Diyarbakır'da Kürtçe adla kurulan 'Navenda Danse u Hunere Tango Med' (Tango Med Dans ve Sanat Merkezi) isimli dans Derneği, Kürtçe müzik eşliğinde yaptıkları dans gösterileri büyük ilgi topladı.

1. Diyarbakır  Buenos Aıres Kültür Sanat Buluşması, Liluz Otel'de gerçekleşti. Güneydoğu'da ilk kez gerçekleştirilen gecede asker, doktor, hemşire, ev kadını, çiftlerin yanı sıra Serdar Ömer ve Emrah Betüşeba adlı iki erkeğin dansı uzun süre izleyenler tarafından alkışlandı.

İkincisi Arjantin'de

Med Dans ve Sanat Derneği kurucusu Kemal Işık, Milliyet'e yaptığı açıklamada, bölgenin kültürel ve tarihsel zenginliğini dünyaya tanıtmak ve Diyarbakır'ı uluslararası kültür-sanat platformunun önemli merkezlerinden biri haline getirmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.  

İki erkek dansçı Serdar Ömer ve Emrah Betüşeba oldukça ilgi gördü.
 
Hasankeyf'i unutmadılar

İkincisi Buenos Aires'te gerçekleştirilecek tango gecelerinde kendi kültürel değerlerini ve halk danslarını orada icra edeceklerini kaydeden Işık şunları söyledi: “Buradaki etkinliğimize inanılmaz katılım sağlandı. Serdar Ömer ve Emre Betüşeba iki erkek dansçının birlikte sergilediği performansta  inanılmaz ilgi topladı. 2009'da kurduğumuz merkezde dans sanatı vizyonunu hayata geçiriyoruz”
Dünyaca ünlü tangocular Sanchez ve Mourıno, bölgenin tarihsel dokusuna zarar gelmemesi için, Hasankeyf ve Munzur'da kurulması planlanan barajlara karşı olduklarını söylediler.

Doğal dokuya sahip çıkılması gerektiğini  belirten Arjantinli dansçılar,  bölgeye ve özellikle Diyarbakır'ın tarihi dokusuna hayran kaldıklarını dile getirerek yaptıkları üç günlük gezide büyük enerji topladıklarını söylediler.

HABERE YORUM KAT