1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kürtçe Kutlu Doğum açılışı
Diyarbakır'da Kürtçe Kutlu Doğum açılışı

Diyarbakır'da Kürtçe Kutlu Doğum açılışı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Diyarbakır Stadyumu'nda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez konuşmasına başlarken Kürtçe konuştu.

A+A-

Kutlamalara  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AK Parti Diyarbaır Milletvekilleri Oya Eronat, Mine Lök Beyaz ve Cuma İçten ile BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kurum müdürleri ile yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

4 dilde ilahi dinletisi

AK Partili Oya Eronat ile Mine Lök Beyaz protokoldeki yerlerinde Kuranı Kerim okunmasını türban takarak dinledi. Kuran'ı Kerim okunurken, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz'ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Diyarbakır İl Müftülüğü korosunun 4 dilde ilahi dinletisinin yapıldığı kutlamada, sinevizyon gösterisiyle sanatçıların birlik ve beraberlik mesajları izletildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, konuşmasına Kürtçe olarak,  “Gel? brano, xwuşk ? brano. Şeva we bix?rbe. Xwuda şeva we xer bike (Ey kardeşlerim kız kardeşlerim; Geceniz hayırlı olsun. Allah gecenizi hayır eylesin)” diyerek konuşmasına başladı.

Prof. Görmez, birlik ve beraberlik  mesajları verdiği konuşmasında insan onurunun islamiyetteki önemine değindi.  Görmez, şunları söyledi:

“Ey tarihlerin de bir bir badireden ve zorluklardan başarılı geçmiş Diyarbakırlı kardeşlerim Ahmedi Xani'in torunları, Hep birlikte ülkemizi eman, selam, adalet, fazilet yurduna dönüştürelim. Öyle bir yurda eman dönüştürelim ki , Eman'ımızın oluşturduğu güven Kahire'de, Bağdat'ta onuru zedelenen kardeşlerimizin onurunu yüceltsin. Bu topraklarda onuru zedelenen ve kırılan hiçbir insan kalmasın. Hiçbir çocuk, genç kadın erkek kalmasın. Bu topraklarda kalbi kırık hiçbir mümin kardeşim kalmasın.”

HABERE YORUM KAT