1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kürtçe isimli kreş açıldı
Diyarbakır'da Kürtçe isimli kreş açıldı

Diyarbakır'da Kürtçe isimli kreş açıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, daha önce oyun odaları olarak bilinen kreşe Kürtçe 'Zarokistan' ismini verdi.

A+A-
Eğitim dili Kürtçe olan kreş, 4-5 yaş arası okul öncesi durumunda olan çocuklara yönelik eğitim veriyor.
 
Daha önceki adıyla oyun odaları olan, şimdi ise Zarokistan ismiyle hizmet veriliyor. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı, Yeniköy, İskanevleri, Hasırlı ve Ben u Sen'de şubeleri bulunan Zarokistan kreşinden bu yıl toplam 246 çocuk faydalanıyor. Eğitim dönemine 15 Eylül'de başlayan sabah ve öğle grupları olarak çocukları kabul eden Zarokistan'lara kayıtlar devam ediyor. Kayıt çalışmalarıyla birlikte mahallelerde alan çalışmaları sürdürmeye devam ediyor. Eğitmenler alan çalışması yaparak mahallelerde evleri ziyaret ettikten sonra 4-5 yaş arası çocukları tespit edip Zarokistan'lara kayıt işlemlerini yaptırıyor.
 
YENİ DÖNEM HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
 
Yoğun ilgiden dolayı öğle gruplarının kontenjanları dolu olan Zarokistan'lara isteyen veliler 4-5 yaş arası çocuklarını sabah grubuna kayıtlarını yaptırabilir. Başvuruda bulunmak isteyenler Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Çocuk ve Kreş Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne ya da Zarokistan'ların bulunduğu mahallelerde başvuru yapabilmekteler. Yeni dönem hazırlıkları sürerken yoğun bir talebin olmasından dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, daha önce Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda eski adıyla 2 oyun odası bulunurken bu yıl yapılan yoğun başvuru sayısı sebebiyle oda sayısını 3'e çıkardı. Yine kentin 500 Evler, 450 Evler, Aziziye mahallelerinde Zarokistan'ların açılması için çalışmalar devam ediyor.
 
UZMANLAR EŞLİĞİNDE DERS ALACAKLAR
 
15 Eylül'de başlayan ve toplam 8 uzman eğitmenin yer aldığı Zarokistan'larda çocuklar eğitim dönemi boyunca, okuma-yazmaya hazırlık ve okul öncesinde Kürtçe dil etkinliği kapsamında şarkı, bilmece ve tekerlemeler öğretiliyor. Çocukların kas yapılarının gelişimi için haftada bir gün spor etkinliği de düzenleniyor. Sosyal becerilerin gelişimi ve parmak kaslarının güçlenmesi adına sanat etkinliklerinde çocuklara, oyun hamuru, kağıt çalışmaları, kesme, boyama ve yapıştırma eğitimleri de veriliyor.
 
(BE-YRT-SO-Y)

HABERE YORUM KAT