1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kurban bayramı coşkusu
Diyarbakır'da Kurban bayramı coşkusu

Diyarbakır'da Kurban bayramı coşkusu

Diyarbakırlılar bir ağızdan getirdiği salavat ve tekbirlerle birlik ve beraberlik mesajı verdi. Bayram namazını Diyarbakırlılarla AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ve Tarım ve Köyişleri Baranı Mehdi Eker de kıldı.

A+A-

Kurban Bayramı tüm dünyada olduğu gibi Diyarbakır'da da büyük coşkuyla kutlanıyor. Sabah saatlerinde camilere akın eden Diyarbakırlılar bir ağızdan getirdiği salavat ve tekbirlerle birlik ve beraberlik mesajı verdi. Bayram namazını Diyarbakırlılarla AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ve Tarım ve Köyişleri Baranı Mehdi Eker de kıldı.

Sabah namazından sonra camilerin hoparlörlerinden okunan salavatlar kente manevi bir atmosfer kattı. Diyarbakır halkının çoğu beşinci haremi şerif olması nedeniyle manevi havası olan Gazi Caddesi'ndeki Ulu Cami'ye akın etti. Diyarbakır Ulu Camii, dört büyük mezhebin aynı anda namaz kıldığı tek camii özelliğine sahip. Sabah namazıyla birlikte dolmaya başlayan cami, bayram namazı saatinin yaklaşmasıyla taştı. Havanın soğuk olmasını nedeniyle cami avlusunda duramayan cemaat içeri girmek için adeta birbiriyle yarıştı. Bayram öncesi verilen vaazda ise Kurban Bayramı'nın önemine değinildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurahman Kurt, Osman Arslan'ın da bayram namazını kıldığı Ulu Cami'de namazdan sonra geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı. Bayram namazı hutbesinin ardından Ulu Camii imamı ülkenin birlik ve beraberliği için dualar okudu, cemaat bir ağızdan 'amin' dedi. Yapılan bayramlaşma töreninde camii içinde ve dışında cemaatten halkalar oluştu. Diyarbakır halkı ile il dışından gelen binlerce kişi tek tek bayramlaştı. Vatandaşlar bayramlaşma halkasındaki Bakan Eker ve İçişleri eski bakanı Abdülkadır Aksu'ya ilgi gösterdi.

Diyarbakır'daki bayramlaşmaya bu sefer çok sayıda farklı sima da vardı. Kimse Yok mu Derneği'nin organize ettiği büyük dayanışma için şehre akın eden batılı işadamları ve hayırseverler Diyarbakırlı çocuklarla bayramlaştı. Cami çıkışında vatandaşların bayramını kutlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakırlı hemşerilerinin bayramını kutlamak için burada olduğunu söyledi. Bayramlar her zaman birlik, beraberlik ve güzellikleri getirdiğini belirten Eker, Diyarbakır'da böyle güzel bir bayramı Diyarbakır halkıyla kutlamaktan memnun olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Abdulkadir Aksu ise Diyarbakırlı olmasından dolayı bugün Diyarbakır halkıyla bayram namazı kıldığını söyledi. Aksu, "Bütün günler böyle bayramlar gibi güzel olmasını temenni ediyorum. Diyarbakır'da olmaktan çok mutluyum. Diyarbakırlıların bayramını kutluyorum" diye konuştu. (CİHAN)