1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Kur'an Araştırmaları Merkezi açıldı
Diyarbakır'da Kur'an Araştırmaları Merkezi açıldı

Diyarbakır'da Kur'an Araştırmaları Merkezi açıldı

Diyarbakır'da "Mezopotamya Uluslararası Kur'an Araştırmaları Merkezi"nin açılışı yapıldı.

A+A-

Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneğince, Zinciriye Medresesinde "Mezopotamya Uluslararası Kur'an Araştırmaları Merkezi" açıldı.

Açılışta Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın yanı sıra AKABE Vakfı Kurucusu Mustafa İslamoğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, İl Emniyet Müdürü Dr Halis Böğürcü, Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği yetkilileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

VALİ KIRAÇ: İNSANOĞLU BU COĞRAFYAYA BAŞIBOŞ GEZSİN DİYE GÖNDERİLMEDİ

Zinciriye Medresesi'nde gerçekleşen açılış töreni Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra merkezin açılışında bir konuşma yapan Vali Kıraç güzel bir gün yaşandığını söyleyerek burada olmaktan, buradaki bu manevi havayı solumaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diyarbakır'ın el emeği göz nuru dökülerek bugünlere geldiğini söyleyen Vali Kıraç medreseyi inşa edenleri şükranla andıklarını belirtti. Diyarbakır'ın yüzyıllarca bölgede ilmin, sanatın, insanlığın güzel örneklerini vererek bu günlere geldiğini kaydeden Vali Kıraç, son yıllarda üzerinde bir birikintinin olduğunu, bu adımlarla tekrar kendine gelecek noktalara ilerlediğini belirtti. Kıraç konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu coğrafya üzerinde araştırma, inceleme görevimiz vardır. İnsanoğlu, bu dünyaya başıboş gezsin diye gönderilmemiştir. Akıl ve sorumluluklar onun için verilmiştir. İnsanoğlunun birlik ve beraberliğinin ana temeli iman kardeşliğidir. İnsan sevgisi üzerine kurulu bir misyona sahibiz. İman kardeşliği bizim için çok önemlidir. Ülkenin bir coğrafyasında değeri yüksek şehri eski haline döndürmek herkesin görevidir. Herkesi burayı görmeye davet ediyoruz. Zinciriye Medresesi de suskunluğunu bozuyor. Medresenin yeniden hayat bulmasını sağlayanlara teşekkür ediyoruz"

"ACIKAN KALP İMANLA, MİDE BESİNLE, AKIL DA BİLGİYLE DOYAR"

Kıraç'ın ardından konuşan AKABE Vakfı Kurucusu Mustafa İslamoğlu ise, insanların midesinin, aklının ve kalbinin acıktığını belirterek acıkan kalbin imanla, acıkan midenin besinle, acıkan aklın da bilgiyle doyacağını söyledi.

Bugün açılan bu merkezin Diyarbakır'ın gelişimi için büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekleyen Mustafa İslamoğlu bu merkezin Diyarbakır'a ve Diyarbakırlıya hayırlı olmasını diledi. Diyarbakır'ın tarihinin çok büyük olduğunu belirten Mustafa İslamoğlu böyle tarihi bir ilde böyle hayırlı bir merkezi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Yapılan konuşmalardan sonra merkezin açılışı yapılan duanın ardından kurdele kesimiyle gerçekleşti.

Zinciriye Medresesi:

Ulu Cami'nin güneybatısında yer alan ve Sincariye adıyla da bilinen medresenin yapılış tarihi konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Araştırmacıların çoğu, medresenin Artuklulardan Kutbuddin Muzaffer II. Sökmen zamanında 595/1198 yılında inşa edildiğini kabul ederken, bazı yazarlar bunun 634/1236'da Eyyubi hükümdarlarından Melik Salih Necmeddin dönemine ait olabileceğini ileri sürmektedirler. Medrese, gerek mimari organları ve gerekse dekorları bakımından Kürdistan Medreselerinin güzel bir örneğini teşkil eder. Medrese, dört cephesindeki kemerlerin üstüne nakşedilen ayetlerden oluşan kitabelerle süslenmiştir.

HABERE YORUM KAT