1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kredi kartı komedisi
Diyarbakır'da kredi kartı komedisi

Diyarbakır'da kredi kartı komedisi

Hiç kullanılmayan 1 YTL limitli kredi kartı için 30 YTL yıllık ücret isteniyor

A+A-

Tüketici ve yerel mahkemeler bankaların kredi kartı kullanıcılarından yıllık kart ücereti alamayacağına yönelik onlarca karar aldı. Uygulama Yargıtay Hukuk Daireleri'nin kredi kartlarından alınan yıllık 'kart ücreti' konusunda tüketici lehine aldığı karar ile son buldu. Ancak bankalar ücret almaya devam ediyor.

Bunun en son örneği Diyarbakır'da yaşandı. Özel bir şirketin bilgi işlem departmanınında çalışan Aydın Çelik, 2004 yılında Denizbank'a kredi kartı almak için başvurdu. Başvurusu hemen onaylandı ve Çelik'e Denizbank'ın Bonus kredi kartı geldi. Ancak ihtiyaç duymayan Çelik, 4 yıl boyunca kredi kartı kullanmadı. Haziran 2008'de kredi kartı kullanma ihtiyacı hisseden Aydın Çelik, alışverişini bitirdikten sonra kasiyere 4 yıldır kullanmadığı kredi kartını uzattı ve 500 YTL olan kredi kartının limitinin 1 YTL'ye düşürüldüğü için ödeme yapamadı. Bunun üzerine bankadan limitinin yükseltilmesini isteyen Çelik'in bu talebine olumlu cevap verilmedi. Ancak bir ay sonra aynı kredi kartı için 30 YTL'lik yıllık kart ücreti talep edildi.

Bu durum karşısında ne yapacağını bilemeyen Çelik, "1 YTL limitli karta nasıl oluyor da 30 katı kullanım ücreti geliyor" sözleriyle şaşkınlığını dile getirdi. Kredi kartını aldığı 2004 yılından bu yana kendisine ilk kez kartın yıllık ücretinin geldiğini belirten Çelik, bankanın istediği ücreti ödemeyeceğini belirterek gerekirse yasal yollara başvuracağını söyledi.

Bankaların kredi kartlarından hesap işletim ücreti adı altında aldıkları paranın Tüketicinin Korunması Kanunu'na aykırı olduğunu vurgulayan Çelik, "Kaldı ki ben adıma düzenlenen kartla herhangi bir işlem bile yapmadım." diyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Hukuk Müşavirliği, 42-10-B/980 sayılı yazısıyla 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu\'nun 24. maddesinin (4) numaralı fıkrası, "Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkartan kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez." denilmektedir.