1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da köye dönüş konferansı düzenlenecek
Diyarbakır'da köye dönüş konferansı düzenlenecek

Diyarbakır'da köye dönüş konferansı düzenlenecek

DİYARBAKIR- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sosyal Politikalar Komisyonu Emek Göç ve Yoksulluk Çalışma Grubu, 2-3 Kasım tarihlerinde Diyarbakır'da 'Köye Geri Dönüş' konferansının düzenleneceğini açıkladı.

A+A-

DTK binasında yapılan açıklamaya, DTK üyeleri katıldı. Katılımcılar adına açıklamada bulunan DTK Sosyal Politikalar Komisyonu Emek Göç ve Yoksulluk Çalışma Grubu Başkanı Vecih Aydoğan, cumhuriyetin ilk yıllarında Mecburi İskan Yasalarıyla on binlerce Kürt ailenin batı illerine zorla sürgün edildiğini ileri sürdü. 

Aydoğan, "1946'da Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin yıkılması sonrasında Mele Mustafa Barzani ve yol arkadaşlarının uzun yürüyüş sonrasında Sovyetler Birliği'ne sığınarak mülteci konuma düşmeleri, 1988 yılında Halepçe katliamından sonra yüz binlerce Kürdün Türkiye ve İran'daki Kürt Bölgelerine mecburi olarak göç ettirilmesi, 1990'lı yıllardaki düşük yoğunluklu savaş döneminde uygulanan Kürt coğrafyasını insansızlaştırma politikaları sonucunda 3 bin 500 yerleşim yerinin yakılıp yıkılması ve 3 milyondan fazla insanın zorla göç ettirilmesi, yakın tarihimizin en önemli trajik Kürt göçleridir. Bugün Suriye halkına ve Rojava Kürtlerine dayatılan zorla göç ettirme, Kürtlere yönelik geçmiş politikaların devamıdır. Zorla göç ettirilen her halkın yeni yerleşim yerlerinde bir yanda işsizlik ve yoksulluğa mahkum edilirken, öte yandan da kendine yabancılaştırmaya, toplumsal yozlaşmaya, kültürel soykırıma ve asimilasyona uğradı. Geriye dönüşler, kadim topraklarda yeniden üretim yapmak, yeni bir yaşam kurmak, demokratik ulus inşasını gerçekleştirmek için tarihsel bir fırsattır. Halkımızın kadim topraklarında kendi kendini yönetecek bir konuma gelerek yeni bir yaşamı kurmasıdır. Çünkü Kürt coğrafyasının doğal zenginlikleri ve tarihsel birikimi; demokratik, ekolojik bir toplumu inşa etmek için fazlasıyla yeterlidir" dedi.

Köye Geri Dönüş konferansının 'Yaşam ana topraklarda yaşamakla anlam bulacaktır' başlığıyla 2-3 Kasım tarihlerinde Cigerxwin Konferans Salonu'nda, akademisyen, aydın, yerel yöneticiler, değişik inanç grupları, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirileceği ifade edildi.

(RB-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT