1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kız öğrencilerden taciz eylemi
Diyarbakır'da kız öğrencilerden taciz eylemi

Diyarbakır'da kız öğrencilerden taciz eylemi

DÜ Yerleşkesi'nde bulunan yurtlarda kalan kız öğrenciler, yurtlar ile fakülte binaları arasındaki yolda tacize uğradıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

A+A-

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi (DÜ) Yerleşkesi'nde bulunan yurtlar ile fakülte binaları arasındaki yolda sözlü ve fiziki tacize uğradıklarını belirten kız öğrenciler, eylem yaptı.

ERKEK ÖĞRENCİLER DESTEK VERDİ

DÜ Yerleşkesi'ndeki Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (YURTKUR) bağlı Ziya Gökalp ve Selahattin Eyyübi yurtlarında kalan kız öğrenciler ile kent merkezindeki Mehmet Akif Ersoy yurdunda kalan erkek öğrenciler, bir araya geldi.

Ziya Gökalp kız yurdunun önünde toplanan öğrenciler adına konuşan Kadriye Öztürk, 3 senedir aynı olayların yaşandığını, tecavüze uğrayan kızların canına kıydığını savundu.

"TACİZE UĞRADIKTAN SONRA DİLEKÇE YAZMANIN MANTIĞI YOK"

Yetkilileri taciz olaylarına duyarsız kalmakla suçlayan Öztürk, şu iddialarda bulundu: "Kız öğrenciler DÜ Yerleşkesi'nde bulunan yurtlar ile fakülte binaları arasındaki yolda sözlü ve fiziki tacize uğramaktadır. Akşam üzeri yurda gelen kadın arkadaşımız altı erkek tarafından sözlü ve fiziki tacize uğradı. Hiçbir şekilde güvenlik önleminin alınmamasının sebebi nedir? Üstü örtülmeye, unutturulmaya çalışılan bu olaylara dur demenin zamanı gelmiştir. Tecavüz ve tacize uğrayan arkadaşlarımıza dilekçe vermeleri öneriliyor. Bizler tecavüz ve tacize uğradıktan sonra dilekçe yazmanın mantığı nedir. Bu eylemin hiçbir siyasi amacı yoktur. Taciz ve tecavüzü dile getirdiğimiz için siyaset yapmakla suçlanıyoruz. Taciz ne zamandan beri siyaset sayılmaktadır."

EYLEM 3 SAAT SÜRDÜ

"Tacize uğramak istemiyoruz", "Dicle uyuma onuruna sahip çık", "Uyuyan müdür istemiyoruz" sloganlarının atıldığı ve yaklaşık 3 saat süren eylemin ardından kız öğrenciler yurtlarına, erkek öğrenciler ise polis eşliğinde şehir merkezine kadar yürüdü.   Bu arada, eylem sırasında bayılan bir kız öğrenciye 112 Acil Servis ekibi müdahale etti.

HABERE YORUM KAT