1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kitap fuarı
Diyarbakır'da kitap fuarı

Diyarbakır'da kitap fuarı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bu yıl 5'incisi düzenlenecek kitap fuarı ziyaretçilerine kapılarını 20 Mayıs'ta açacak.

A+A-

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği 150 yayınevi ve bazı sivil toplum kuruluşların  katılımıyla Diyarbakır'da 20-25 Mayıs'ta düzenlenecek fuarda, 60 kültür etkinliği gerçekleştirilecek, 300 yazar imza gününde okurlarıyla buluşacak.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ'den yapılan açıklamaya göre, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarın konukları arasında Füruzan, Ercan Kesal, Canan Tan, İsmail Beşikçi, Murathan Mungan, Işık Öğütçü, Necdet Neydim, Büşra Ersanlı, İlber Ortaylı, Nedim Gürsel ve Yılmaz Odabaşı ile pek çok şair ve yazar yer alıyor.

Fuar kapsamında düzenlenecek panelde ölümünün 90'ıncı yılında yazar Ali Emiri memleketi Diyarbakır'da anılacak. Panele Ali Emiri'nin yaşamı ve eserleri üzerine Fahri Aral ve Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım konuşmacı olarak katılacak.

Bu yıl 100'üncü doğum yılları kutlanan edebiyatın önemli isimleri Orhan Kemal, Orhan Veli ve Oktay Rifat, Diyarbakır Kitap Fuarı'nda sergi ve etkinliklerle anılacak.

TÜYAP tarafından Işık Öğütçü'nün danışmanlığında hazırlanan, "Orhan Kemal 100 Yaşında" sergisi Adana, Bursa ve İzmir'in ardından Diyarbakır'da okurlarla buluşacak. Sergiyi takiben Orhan Kemal'in yaşamı ve eserleri üzerine panel düzenlenecek.

"Garip Şairleri 100 Yaşında" sergisinde ise Garip Şiiri ve şairler Orhan Veli, Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday'ın şiirleri yer alacak. Yapı Kredi Yayınları'nca İstanbul'da düzenlenen, "Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında" sergisi de İstanbul ve İzmir'in ardından Diyarbakır'a gelecek.


Muhabir: Sema Kaplan
Yayınlayan: İbrahim Yakut

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT