1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır'da kim düştü kim kaldı kavgası
Diyarbakır'da kim düştü kim kaldı kavgası

Diyarbakır'da kim düştü kim kaldı kavgası

Diyarbakır Amatör Spor camiasında eşi benzeri bulunmamış bir olay yaşandı.

A+A-
Diyarbakır'da 1985 yılından bu yana Amatör Ligde mücadele eden Ziraatspor, Süper Amatör Lig'de 2 maça çıkmadığı için Diyarbakır Futbol İl Tertip Komitesi tarafından oy çoğunluğuyla küme düşürüldü.
 
 
Bu durumda ligde 11 puanı bulunan Yenişehir Belediyespor'un ligde kalınmasına karar verildi. Ligde 34 puanla üst sıraları zorlayan Ziraatspor'un kulüp idarecileri konuyu TFF'ye taşıdı ve Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşleri Genel Müdürlüğü tarafından haklı bulunarak yeniden lige alındı.
 
 
Bu sefer Diyarbakır Futbol İl tertip Komitesi tarafından lige alınmasına karar verilen Yenişehir Belediyespor küme düşürüldü. Bu sefer olaya tepki gösteren Yenişehir Belediyespor, konuyu TFF'ye taşıdı. Elektrik kesintisi yüzünden yaşanan bu olayın kimi tam olarak yakacağı ise merak konusu oldu.
 
Yenişehir Belediyespor'dan yapılan yazılı açıklamada, iki maç sahaya çıkmayan ve Diyarbakır il tertip komitesi tarafından bir alt lige düşürülen Ziraatspor, Diyarbakır'da yaşanılan elektrik kesintilerini bahane göstererek, küme düşmekten kurtuldu. İtirazı kabul edilen Ziraatspor, daha önce sahaya çıkmadığı Kayapınar Belediyespor ile karşılaşacak.  Bu kararla ligde kalması daha önce ilan edilen Yenişehir Belediyespor, Süper Amatör Lige veda etmiş oldu. Rakibinin puan olarak oldukça gerisinde olan Yenişehir Belediyespor, Amedsporspor ile birlikte Süper Amatör Lige veda eden ikinci takım oldu.
 
 “Bizi mağdur ettiler”
 
Yenişehir Belediyespor Kulüp Başkanı Fuat Yalçın, yaptığı açıklamada alınan kararın haksız olduğunu söyledi. Yalçın, 2014- 2015 sezonunda Diyarbakır Süper Amatör Ligi'nde Ziraatspor'un iki resmi maça müsabakaya çıkmaması sonucu il tertip komiteleri karar ile bir alt lige düşürüldüğünü kaydetti. Yalçın, bundan dolayı tertip komitesi yönetmeliğe dayanarak Süper Amatör Ligde Yenişehir Belediyespor'un ligde kaldığını resmi kararla beyan ettiğini belirtti. Yalçın, şunları söyledi:
 
 
“Bu sonuca Ziraatspor itiraz etti. Amatör İşler Kurulu yapılan itirazı kabul etti. Ziraatspor, Kayapınar Belediyespor maçının tekrarına karar verdi. Bu karar bizi mağdur duruma düşürdü. Oysa 30 Mart 2015 tarihinde Futbol İl Temsilciliğinin resmi internet sitesinde yayınlanan maç kararları neticesinde 1 Nisan 2015 tarihinde tüm maçlar oynanmıştır. Kayapınar Belediyespor maçında, hakemler, saha komiseri, saha görevlileri ve güvenlik hazır olduğu halde Ziraatspor maça gelmedi. Bu nedenle hakemler maçı bağlayarak, sonucu tertip komitesine bildirdi.”
 
 “Hiçbir dayanağı yoktur”
 
 
Ziraatspor maça gelmeme nedenini elektriklerin kesik olmasını mazeret gösterdiğini belirten Yalçın, “Bu mazeretin hiçbir hukuki altyapısı yoktur. Kısaca Ziraatspor'un müsabakaya çıkmaması elektrik kesintisi ile izah edilemez. Amatör İşler Kurulunun aldığı bu yanlı karar, hakkaniyete, fair play ruhuna, statü ve talimatlara aykırıdır. Biz Yenişehir Belediyespor olarak bu karar Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetim kurulu başkanlığına itirazda bulunduk. İtirazımızın yönetmelik gereği değerlendirilmesini umuyoruz” dedi.
 
Ziraatspor'dan açıklama
 
 
Ziraatspor Genel Sekreteri Abdurrahman Felek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kurum takımı oldukları için ligde istenmediklerini ileri sürerek, “Futbol il temsilciliği Pazartesi günü Çarşamba için maç kararı alıyor. Salı günü de bütün Türkiye'de elektrikler kesildi ve dolayısıyla da iletişim sorunu yaşadık. Ligde 34 puanımız var. Niye maça çıkmayalım ki, Yenişehir Belediyespor ise ligde 2 beraberlik ve aldığı 3 galibiyetten 2'sini ligden çekilen Amedspor karşısında hükmen kazanmış. Futbol İl Tertip Komitesi Ligde 2 maça çıkmadığımız için bizi küme düşürmüştü. Biz de mazeretimizi TFF'ye bildirdik ve TFF bizi haklı bularak ligde kalmamıza karar verdi.
 
 
İş Diyarbakır'a kalsa küme düşecektik. Ziraatspor, Diyarbakır'da iki güzide amatör takım olan Doğanspor ile Tarımspor'un birleşmesinden 1985 yılında doğmuş ve bugüne dek pek çok profesyonel futbolcu yetiştirmiş ve doğru bildiği bu yoldan emin adımlarla ilerliyor. Ligde kimin ne yaptığı ortada, kimse başarısızlığını bizi karalayarak örtbas etmeye kalkmasın” dedi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT