1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ki yol çalışmalarında halk mağdur ediliyor
Diyarbakır'da ki yol çalışmalarında halk mağdur ediliyor

Diyarbakır'da ki yol çalışmalarında halk mağdur ediliyor

Ödenek krizinden dolayı bir süre duran Diyarbakır'daki köprülü kavşak, çevre yolu ve ana yol çalışmaları bir türlü bitmek bilmiyor. Sanayi Sitesi esnafı çalışmaların uzun sürmesinden dolayı ulaşımdan büyük sıkıntıların yaşandığı, işlerinin olmadığını ve i

A+A-

DİYARBAKIR- Diyarbakır'daki köprülü kavşak, çevre yolu ve ana yol çalışmaları Aralık ayında bitirilmesi gerekirken ödenek krizinden dolayı 15 gün ara verildikten sonra tekrar çalışmalarına başlandı. Çalışmaların bitirilme tarihi ise Nisan 2013 yılına ertelendi. Sanayi Sitesi ve halk ise bu keşmekeşliğe tepki göstererek, çalışmaların en kısa bir süre zarfında bitirilmesi çağrısında bulundu.

Diyarbakır şehir merkezi ve şehre yakın bölgelerdeki köprülü kavşak, çevre yolları ve ana yol çalışmalarının belirlenen tarihten bitirilmemesinden dolayı Sanayi Sitesi esnafı ve halk, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'ne, Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne, 500 Evler ve çok yere gidiş ve gelişler için ulaşımdan sorun oluşturan çalışmaların gecikmesinden dolayı mağdur olduklarını dile getirerek, ulaşımı tıkayan çalışmaların hızlandırmasını isteyerek tepki gösterdi.

3.Organize Sanayi Başkanı Ekrem Kalkan İlke Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunarak, çalışmaların belirlenen tarihten bitirilmemesinden dolayı kendilerini çok sıkıntıya soktuğunu belirtti. Bu konuyu yetkililer ile görüştüklerinde ise yetkililer ödenek çıkarılmadığından dolayı çalışmaların aksatıldığını kendilerine söylemiş.

Çalışmalarda Herkes Sorumluluğu Birbirine Havale Ediyor

3. Organize Sanayi Sitesi esnafının şu an çok zor durumda ve kira ödeyecek durumda olmadığına dikkat çeken Başkan Kalkan, "Biz daha bu çalışmaların bu şekilde gecikmeli bir şekilde yol aldığını, kimden kaynaklanıp bitirilemediğini anlamadık, çünkü DİSKİ'ye gidiyoruz Karayolları yapmıyor diyorlar, Karayollarına gidiyoruz DİSKİ şebeke çalışmalarını yapmadı diyor, müteahhitlere gidiyoruz ödenek alamadığımız için yapamıyoruz diyor. Yani herkes sorumluluğu diğerinin üstüne atıp duruyor. Yetkililerden istediğimiz yol çalışmalarını en kısa zamanda bitirmeleri ve bitene kadar da yeni servis yollarının açılması, belki bu şekilde esnaf ve halk olarak biraz sıkıntılarımızdan sıyrılabiliriz" dedi.

Köprülü kavşak, çevre yolları ve ana yol çalışmalarının bu şekilde aksamasını hep düzensiz çalışmalara bağlayan Kalkan, çalışmalar başladığından beri esnafın bazı günler iş yapmadan dükkânını kapattığının altını çizerek, bundan dolayı yanlarında çalışan işçi ücretlerini ödeyemediğini söyledi.

Sorun Çözülmezse Yollu Trafiğe Kapatacağız

Kalkan daha sonra Diyarbakır Valisine de seslenerek, konuya bir an önce el atmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Kalkan son olarak, aksi takdirde demokratik haklarını kullanıp yolu trafiğe kapatma eylemi yapacaklarını sözlerine ekledi.

Kurumlar Arasındaki Suçlamalarda Gariban Halk Mağdur Oluyor

3. Organize Sanayi Sitesi esnafından Can Gülşenoğlu, Köprülü kavşak, çevre yolları ve ana yol çalışmalarının yaklaşık altı aydır başladığını ve Aralık ayında bitirilmesi gerektiğini hatırlatarak, kimsenin bu çalışmalar ile ilgilenmemesinden dolayı çalışmaların bitim tarihinin Nisan ayına ertelendiğini söyledi.

Gülşenoğlu, bu çalışmaların bu şekilde sürdüğü müddetçe Nisan ayında da bitirilemeyeceğini sözlerine ekleyerek, "Bu kadar geç bitmesinin sebebi ise müteahhitlerin deyimiyle karayollarının ödenek çıkarmamasıdır. Tabi belediye karayolları ve müteahhitler birbirlerini suçluyor, olan ise gariban esnafa oluyor. Biz 6 aydır bu düzensiz çalışmalardan dolayı kiralarımızı veremiyoruz. Bu böyle devam ederse yakında hepimiz kepenklerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Eğer yetkililer çözüm bulmazsa bizde yolu kapatarak eyleme başvuracağız.

Organize Sanayi esnafından Ömer Çelik ise yetkililerin kendilerine Aralık ayında sözkonusu çalışmaların biteceğini söylediğini belirterek, çalışmaların bitiminin Nisan ayında bitirileceğini dile getirdi.

Çalışma bu şekilde devam ederse bir türlü bitemeyeceğini sözlerine ekleyen Çelik, "Yolların kapalı olmasından dolayı biz iş yapamaz hale geldik. Yolların bitirilmesi hem esnaf hem vatandaş için çok iyi olurdu çünkü her taraf kapalı ve kışın gelmesi ile her yer çamur sefasına dönmüş bu yolun derhal bitirilmesi gerekir. Şu an vatandaş buradan Doğum Hastanesine gitmeye kalksa gidemiyor çünkü her taraf kapalı" dedi.

Çelik son olarak, "Ben bir işveren olarak yolların kapalı olmasından dolayı iş yapamıyorum ve bundan dolayı yanımda ki işçilerinde ücretlerini vermekte sıkıntı çekmekteyim" şeklinde konuştu.

 

(Osman İçli- M.Sait Adiyaman / İLKHA)