1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ki soyadı davası Yargıtay'a taşındı
Diyarbakır'da ki soyadı davası Yargıtay'a taşındı

Diyarbakır'da ki soyadı davası Yargıtay'a taşındı

Diyarbakır'da 2002 yılında evlenen Murat Çağlar Haznedaroğlu ile Ayfer Beken'in 2003 yılında Aylin adını verdikleri bir kız çocukları oldu Aylin'in doğumundan 2 yıl sonra, çift Aile Mahkemesi'ne başvurarak boşanmak istedi

A+A-

Haznedaroğlu çifti 2007 yılında boşanırken, Aylin'in velayeti annesine verildi. Anne Ayfer Beken, 2012'de Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak Aylin'in 'Haznedaroğlu' olan soyadının 'Beken' olarak değiştirilmesini istedi. Diyarbakır Nüfus Müdürlüğü temsilcisi, Yargıtay'ın benzer bozma kararlarını öne sürerek, 18 yaşına kadar velayet annede olsa dahi, çocuğun babasının soyadını taşımak zorunda olduğunu belirtip, davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme hakimi Faruk Özsu, anne lehine hüküm kurarak, Aylin'in soyadının 'Beken' olarak değiştirilmesine karar verdi.

Mahkeme direndi
Karar, Nüfus Müdürlüğü'nce bozulma istemiyle temyize götürüldü. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi hükmün bozulmasına oy birliğiyle karar verip, dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi yeniden yargılama yaptı. Mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararına karşı direnme kararı aldı. Kararda, “Yargı, hukukun ve yasanın ne olduğunu söylemekle yetinir ve teknik, hukuki düşünceleri aşacak şekilde hukuk yaratmaya kalkamaz. Tersi bir tutum ve yaklaşım, Anayasa hukukuna ilişkin bir kavram olan ve günümüzde ciddi bir eleştirinin konusu haline gelen yargısal aktivizmi çağrıştırır” denildi. Karar şimdi Yargıtay Genel Kurulu'na gidecek.  

HABERE YORUM KAT