1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ki 15 Osmanlı Eseri Bakıma alınıyor
Diyarbakır'da ki 15 Osmanlı Eseri Bakıma alınıyor

Diyarbakır'da ki 15 Osmanlı Eseri Bakıma alınıyor

Osmanlı Döneminden Kalma Önemli Eserler, Yıllar Sonra Onarım Yüzü Görüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aralarında Mimar Sinan'ın Önemli Eserlerinin de Bulunduğu Diyarbakır'daki 15 Osmanlı Eserini Restore Ediyor.

A+A-

Osmanlı döneminden kalma önemli eserler, yıllar sonra onarım yüzü görüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, aralarında Mimar Sinan'ın önemli eserlerinin de bulunduğu Diyarbakır'daki 15 Osmanlı eserini restore ediyor.Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen restorasyon çalışmasının bu yılın sonunda bitmesi planlanıyor.

Onarımı yapılan eserlerden biri olan Ali Paşa Camii'ne ise yeniden imarına uygun minare yapılıyor.

Bölge Müdürü Metin Evsen, aralarında Mimar Sinan'ın çıraklık dönemi eserlerinden Ali Paşa Camii'nin de bulunduğu toplam 15 Osmanlı eserinin restorasyonunun devam ettiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen ek ödenekle tarihi yapıtların onarıldığını anlatan Evsen, Ulucami, Fatihpaşa Camii, Alipaşa Minaresi, Ermeni Katolik ve Protestan kiliseleri, Eğil'de Nebi Harun, Elyesa ve Zülkifil türbeleri gibi tarihi yerlerin onarımı ve çevre düzenlemesinin devam ettiğini kaydetti.

Restorasyonu devam eden tarihi mekanlarda incelemelerde bulunan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, onarımı tamamlanan eserlerin korunacağını söyledi.

Diyarbakır'ın Osmanlı dönemine ait tarihi eserler bakımından zengin olduğunu söyleyen Vali Mutlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu eserleri daha uzun yıllar ayakta kalması için çalışma başlattığını hatırlattı.

Vali Mutlu, "Osmanlı dönemi eserleri konusunda kentimiz oldukça zengin, bu zenginliği bizden sonra gelecek olan nesillere de sağlıklı bir şekilde aktarma görevimiz var. Şehrimizdeki vakıflara ait eserlerin onarımları konusunda yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Şu andaki programımıza göre 15 tane cami, hamam ve külliye tarzı tarihi eserin onarımını gerçekleştiriyoruz. İstiyoruz ki Diyarbakır gerçekten var olan kültürel değerleri ile hak etmiş olduğu imajını dünyada ve ülkemizde en kısa zamanda muhafaza etsin." şeklinde konuştu.