1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da kefenli eylem
Diyarbakır'da kefenli eylem

Diyarbakır'da kefenli eylem

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da bir araya gelen Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEKDER) üyeleri, kefen giyerek eylem yaptı. Dernek Genel Başkanı İlkay Aykar, anestezi teknisyenlerinin, yetersiz atık sistemleri n

A+A-

Diyarbakır'da bir araya gelen ANTEKDER'in yönetim kurulu üyeleri, kefen giyerek basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan ANTEKDER Genel Başkanı İlkay Aykar, anestezi teknisyenlerinin yetersiz ücretlendirmeler ve belirsiz görev tanımı sebebiyle birçok mağduriyet yaşadıklarını savundu.

Anestezi teknisyenlerinin sağlık riskiyle de karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Aykar, yetersiz atık sistemleri nedeniyle anestezi teknisyenlerinin toksik gazların tehdidi altında olduğunu kaydederek, "Ağrısız ve sızısız ameliyat olma imkanı sağlayan anestezik gazlar, anestezi teknisyenlerinin kabusu olmuştur. Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerin röntgen teknisyenlerine tanıdığı bir aylık şua izninin anestezi teknisyenlerine de tanınması gerekmektedir. Anestezi teknisyenleri ekonomik anlamda yetersizdir, psikolojik anlamda iş yerlerinde ego tatminine maruz kalmaktadır. Meslektaşlarımız toplumda hak ettikleri saygı seviyesine ulaşamamaktadır. Bütün bunların olumsuz getirisi olarak da mesleğimizde narkotik ilaç bağımlılığı had safhaya ulaşmıştır. Artık istiyoruz ki anestezi teknisyenleri de doktorlar kadar bu ülkede saygı görsün, diğer sağlık çalışanları kadar hak ettiği seviyeye ulaşsın. Eylemimizi kefenli yapmamızdaki amacımız; genç yaşta meslek hastalıklarından dolayı sonumuz mezarlıklar olsun istemiyoruz, bizler ecelimizle ölmek istiyoruz" dedi.

İlkay Aykar, anestezi teknisyenlerinin, genellikle kız çocuklarının olduğunu iddia etti. Dernek olarak İzmir'de bir anket çalışması yaptıklarını aktaran Aykar, "Ankette 100 anestezi teknisyeni meslektaşımızın 68'inin çocuğu kız, 20'sinin ise erkek. Diğerlerinin ise çocuğu yok. Bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Hiçbir şey gizli kalmasın. Hayati önemdeki görevimizi kafamız rahat, psikolojimiz düzgün ve kendimize güvenimiz tam bir şekilde yapmak istiyoruz. Biz her şeyi vatandaşlarımıza daha sağlıklı bir hizmet vermek için istiyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT